Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 18°C 11°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Niszczycielski tajfun nawiedził Chiny

  30-07-2017 08:50 To nie koniec klęsk: kolejny tajfun uderzy już w południe

  Na Tajwanie pojawił się bardzo groźny tajfun, lecz mieszkańców czeka jeszcze większe zagrożenie. Aż dwa tajfuny uderzą w ten weekend w Chiny

  Ponad dziesięć tysięcy osób zostało ewakuowanych w Fujian, prowincji położonej we wschodnich Chinach. Powodem jest niebezpieczny tajfun Nesat, który tam szaleje. Lokalne stacje meteorologiczne podają, że w sobotę groźny tajfun dotarł do wybrzeży Tajwanu i rozszalał się tam w niedzielny poranek.

  Dwa tajfuny i sto osób rannych

  W sobotnie popołudnie tajfun Nesat doprowadził do osuwisk w tajwańskiej prowincji Yilan. Porusza się w głąb prowincji Fujian, spotęgowany przez inny tropikalny sztorm, który uformował się w sobotę.

  Nesat, dziewiąty tegoroczny tajfun, uderzył w miasteczko Su'ao w prowincji Yilan o godzinie 19.10 w sobotę, lecz wichura opuści Tajwan do południa w niedzielę. Wiele miast zdecydowało się zamknąć szkoły i biura, a ponad 140 lotów zostało opóźnionych bądź odwołanych. Wichura zmiotła z powierzchni ziemi domy hodowców grzybów z miasta Zhongzhou w prowincji Jiangxi. Wiatr pojawił się w okolicach godziny 15. Wzmacniany stalą szkielet ponad 100-metrowego budynku rozpadł się na oczach przerażonych mieszkańców, a dachy wiatr przeniósł o 50 metrów dalej.

  Na wschodzie Tajwanu wichura złamała setki drzew i uszkodziła wiele budynków, a do tego odcięła od elektryczności pół miliona domów. Ponad sto osób zostało rannych, z czego dwie - poważnie.

  Lokalne władze wyznaczyły pracowników, którzy usuwają zalegający gruz i zabezpieczają teren. Wiatr uszkodził wiele domów, powodzie zniszczyły zaparkowane samochody, a niebezpieczne warunki pogodowe sparaliżowały kilka miast. Meteorolodzy informują, że do Tajwanu zbliża się kolejny tajfun, uformowany w sobotę późnym wieczorem. Po raz pierwszy od półwiecza dwa tropikalne sztormy jednocześnie uderzą w tę wyspę.

  Nesat porusza się z prędkością w granicach 15-18 kilometrów na godzinę, lecz zwolni, gdy już znajdzie się na lądzie. Następny tajfun uderzy w południową część Tajwanu w okolicach północy, a następnie dotrze do środkowej i północnej części prowincji Fujian. Państwowe Biuro ds. Przeciwdziałania Powodziom i Suszy w Chinach ogłosiło meteorologiczny alarm trzeciego stopnia z uwagi na obecność dwóch tajfunów.

  Niszczycielska wichura

  W sobotę Nesat - już dziewiąty w tym roku tajfun - poruszał się z prędkością 20 kilometrów na godzinę w kierunku północnego zachodu. Prędkość wiatru dochodzi nawet do 144 kilometrów na godzinę. Stacje meteorologiczne informują, że w międzyczasie uformował się już dziesiąty tajfun, który dotrze do lądu w późnych godzinach wieczornych w niedzielę, a w poniedziałek rano dotrze do północnego Fuijan.

  Spotęgowany przez formujący się tajfun, Nesat - zdaniem prognostyków - zagrozi większości północnych terenów prowincji Fuijan.

  - Wydaliśmy dziś kolejne ostrzeżenie - informuje Zheng Guoen, rzecznik Urzędu ds. Przeciwdziałania Powodziom i Suszy - Szczególnie zagrożone jest miasto Ningde, w którym wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze powinny rozpocząć ewakuację już od południa w sobotę, a rybacy powinni wrócić na suchy ląd przed godziną 17 - dodał.

  Zobacz, jakich spustoszeń dokonał tajfun:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....