Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 11°C 6°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Naukowcy: przygotujmy się na kolejną małą epokę lodową

  14-07-2015 14:56 Czeka nas powtórka z Minimum Maundera?
  Naukowcy: przygotujmy się na kolejną małą epokę lodową

  Nadchodzi kolejna Mała epoka lodowa

  NASA

  Ziemia stoi na skraju małej epoki lodowej. Naukowcy przewidują, że już niebawem czekają nas bardzo srogie zimy.

  Badacze z Northumbria University w Wielkiej Brytanii stworzyli nowy model aktywności słonecznej, który, jak twierdzą, podaje "wyjątkowo dokładne prognozy".

  Pokazuje on, że w 2030 roku aktywność słoneczna spadnie o około 60 procent, a tym samym temperatura na naszej planecie osiągnie dużo niższe wartości niż obecnie.

  Skąd oni to wiedzą?

  Walentyna Żarkowa, wraz ze swoim zespołem, tworząc model, oparła się na tzw. teorii dynama, która opisuje istnienie pól magnetycznych ciał niebieskich.

  Na czym polega efekt dynama w przypadku Słońca, wyjaśniał nam fizyk Roman Bochanysz:

  - Pole magnetyczne Słońca jest wynikiem ruchów zjonizowanej materii słonecznej, która produkuje magnetyczne wiry - tak jak prądy płynące w przewodnikach produkują pola magnetyczne wokół nich. To pole jednocześnie wpływa na ruchy samej zjonizowanej plazmy, gdyż pole magnetyczne może zakrzywiać tory ruchu ładunków elektrycznych. W efekcie mamy do czynienia z aktywnością Słońca w postaci plam i tzw. pochodni w fotosferze, rozbłysków, protuberancji i wyrzutów materii słonecznej w chromosferze i koronie słonecznej. Nieodłączne od wirującej plazmy pole magnetyczne jest wspomagane lub osłabiane przez konwekcyjne i wirowe ruchy plazmy słonecznej. Słońce obraca się szybciej na równiku niż na biegunach, stąd zmienne cykle jego aktywności.

  Powtórka sprzed 350 lat

  Na podstawie tej teorii Żarkowa wyróżniła dwie fale magnetyczne we wnętrzu Słońca (jedna znajduje się głębiej, a druga przy powierzchni). Te fale funkcjonują jakby stanowiły parę.

  - W cyklu słonecznym między 2030 a 2040 roku dwie fale będą w tym samym czasie w maksymalnym odchyleniu na przeciwnych półkulach Słońca - powiedziała Żarkowa. - Ich współdziałanie będzie destruktywne lub wręcz przeciwnie - ich oddziaływanie zniweluje się - podała Żarkowa.

  W rezultacie na Ziemi mogą zapanować podobne warunki, jakie miały miejsce pod koniec XVII wieku.

  Kolejne Minimum Maundera

  - Spodziewamy się, że sytuacja ta doprowadzi do kolejnego Minimum Maundera - zawiadomiła Żarkowa.

  Minimum Maundera to okres między 1645 a 1715 rokiem, kiedy notowano zmniejszoną aktywność plam słonecznych. Wtedy to w Europie i północnej Ameryce zimy były rekordowo mroźne. Ten czas nazywa się małą epoką lodową.

  Zamarzały rzeki

  W Anglii podczas tej małej epoki lodowej na zamarzniętej Tamizie odbywały się targi. Według historycznych zapisów w zimie 1683/84 Tamiza całkowicie zamarzła na siedem tygodni. Przez ten czas ludzie przechodzili przez nią na piechotę.

  Zmiany biegunów na Słońcu od 1997 roku do teraz (związane z cyklami słonecznymi):

 • Nic zaskakującego
  Już dawno naukowcy stojący w opozycji do bzdur o globalnym uciepleniu mówili, że bardziej prawdopodobne jest globalne oziębienie jeśli już nawet jeśli nie miałoby trwać wcale nadzwyczaj długo. Każdy kto uważał na geografii wie, że klimat na Ziemii nie jest stały, zmienia się dynamicznie w mniejszym lub wiekszym stopniu i zależne jest to od wielu aspektów. Dobrze, że ktokolwiek stoi w opozycji do tych bzdur o ociepleniu.
  ~CiagBolunga /2015-07-27 02:37
 • Dobre :)
  Globalne ocieplenie już zpowszedniało i nie da sie na tym zarobić. To trzeba bedzie wymyślić nową bajkę: globalne oziebienie i znowu nakazać wymienić wszystkie nieekologiczne żarówki z epoki globalnego ocieplenia na ekologiczne pasujace do epoki globalnego oziębienia :)
  Pamiętacie bajkę o dziurze ozonowej? Czemu juz nikt o tym nie trąbi?
  ~erto /2015-07-16 17:27
 • idzie zima
  Co na to miłośnicy globalnego ocieplenia?
  ~de8537 /2015-07-15 18:50
 • nie przeszkodzi to Cioci Unii..
  ..dalej mordować własnego przemysłu ograniczeniami emisji CO2 w imię posranych ideałów paru zdebilałych w swym zacietrzewieniu lewaków.
  ~kiepskasprawa /2015-07-15 12:48
 • lody?
  no to lodowki mozna pozegnac,jakie oszednosci na pradzie.
  ~luko /2015-07-15 11:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...