Informacje
 • Szermierka - niegdyś metoda rozwiązywania sporów, dziś dyscyplina sportowa

  08-06-2015 17:19 "Lady fit" poleca

  Szermierka - niegdyś honorowy sposób rozwiązywania konfliktów, dziś dyscyplina sportowa

  TVN Meteo Active

  Sztuka władania białą bronią, czyli szermierka, zwana niegdyś fechtunkiem, to sport, który "ćwiczy refleks, koordynację ruchową i tak naprawdę wszystkie partie ciała", jak podkreśliła Katarzyna Sadowy, trener szermierki w klubie Warszawianka. - Wymaga nie tylko wysiłku fizycznego, lecz także koncentracji i sprawnego umysłu - tłumaczyła.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Szermierka to sport dla każdego. Jako metoda rozwiązywania konfliktów znana była od wieków, jednak dopiero w XIX wieku zaczęto organizować turnieje - początkowo wewnątrz klubów szermierczych, a następnie w skali zawodów miejskich, krajowych i w końcu międzynarodowych.

  Historia białego sportu

  W 1896 roku z inicjatywy francuskiego działacza barona Pierre'a de Coubertina, zapalonego szermierza i jeźdźca, zorganizowano dużą międzynarodową imprezę, nawiązującą do starożytnych igrzysk olimpijskich – odtąd imprezy te stały się powszechnie znane jako nowożytne igrzyska olimpijskie.

  W ramach pierwszych igrzysk w Atenach rozegrano też konkursy w szermierce. Powstała w owym czasie szermierka sportowa borykała się z niejednolitością przepisów. Duży wpływ na ich uporządkowanie miało powstanie w 1914 roku FIE (Międzynarodowa Federacja Szermiercza, oficjalna nazwa to Fédération Internationale d’Escrime).

  Bez ograniczeń

  - Ćwiczy refleks, koordynację ruchową i tak naprawdę wszystkie partie ciała. Oprócz tego wymaga nie

  tylko wysiłku fizycznego, lecz także koncentracji i sprawnego umysłu - zachwalała Sadowy. - Szermierkę może trenować każdy, bez względu na wiek, płeć czy warunki fizyczne - podkreśliła.

  Broń kategoryzująca

  W szermierce wyróżnia się trzy typy broni, którą posługują się zawodnicy i która definiuje kategorię, w której walczą o miejsce. To szabla, szpada i floret, które podłączone są do prądu. Ich końce wieńczą czujniki, ułatwiające sędziom określenie, który zawodnik trafił przeciwnika pierwszy oraz czy owo trafienie było

  ważne. Pojedynki rozgrywane są zarówno indywidualnie, jak i w trzyosobowych drużynach.

  Wieloczęściowa "zbroja"

  Stój szermierczy zwykle jest biały - czarne kolory zarezerwowane są dla sędziów. Składa się z dopasowanej do sylwetki bluzy z trójkątem u dołu (fr. cuissard), zakrywającej podbrzusze, obowiązkowego na zawodach plastronu, stanowiącego dodatkowy ochraniacz na klatkę piersiową i ramię, który zakłada się pod bluzę oraz rękawicy na uzbrojoną rękę, z wydłużonym mankietem. Na dół szermierz zakłada kończące się tuż za kolanem spodnie typu bryczesy, skarpety do kolan o buty szermiercze. Natomiast twarz ochrania mu specjalna maska. Ponadto floreciści i szabliści zakładają kamizelkę elektryczną (fr. lamé), która wyznacza ważne pole trafienia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...