Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Wyginął 11 tysięcy lat temu. Teraz znaleziono jego szczątki

  02-03-2015 06:48 "Znalezisko jest absolutnie wyjątkowe"
  Wyginął 11 tysięcy lat temu. Teraz znaleziono jego szczątki

  Sensacyjne znalezisko w syberyjskiej rzece

  wikipedia.org, twitter.com/jurassicparkiv

  W północnej Rosji na brzegu rzeki znaleziono szczątki młodego nosorożca włochatego - przedstawiciela gatunku, który już dawno wymarł. Znalezisko, które w dobrym stanie przetrwało wieki w wiecznej zmarzlinie, zostało nazwane przez lokalnych paleontologów sensacyjnym odkryciem.

  Nosorożca włochatego znaleziono we wrześniu 2014 roku na brzegu rzeki Semyulyakh. Alexander Sasha Banderov z przyjacielem Semenem Ivanovem sądzili początkowo, że natknęli się na szczątki reniferów. Dopiero potem zdali sobie sprawę, że dokonali historycznego odkrycia.

  - Płynęliśmy rzeką i zauważyłem sierść na powierzchni - powiedział Banderov. - Na początku myśleliśmy, że to renifer, ale po rozmrożeniu szczątków wiedzieliśmy, że to nosorożec. Część tuszy, która wystawała znad powierzchni lodu została zjedzona przez dzikie zwierzęta. Reszta zachowała się w bardzo dobrym stanie - dodaje.

  W wiecznej zmarzlinie przetrwały miękkie szczątki

  W lodzie przetrwały miękkie szczątki nosorożca. Dobrze zachowane są sierść, ucho oraz oko. Z łatwością można wyodrębnić jego pysk. Badacze znaleźli również pozostałości dwóch rogów. Naukowcy szacują, że zwierzę zdechło w wieku 18 miesięcy.

  - Znalezisko jest absolutnie wyjątkowe. Na palcach jednej ręki możemy policzyć liczbę dorosłych nosorożców włochatych znalezionych na całym świecie. Dotąd nie znaleziono tak młodego nosorożca - mówi Albert Protopopow, pracownik Akademii Nauk w Jakucku. - W Jakucku znaleziono tylko jednego osobnika, ale jego szczątki były zmumifikowane i nie nadawały się do badań - dodaje.

  Niewiele okazów

  Nosorożce włochate są mniej zbadane, niż popularne mamuty. Naukowcy mają nadzieję, że młody nosorożec, nazwany po znalazcy Sasha, udzieli odpowiedzi na wiele pytań. Badacze chcą między innymi dowiedzieć się, jak zwierzęta rozwijały się oraz z którymi współcześnie żyjącymi gatunkami są najbardziej spokrewnione.

  - Nie wiemy nic o młodych nosorożcach, morfologia dorosłych jest bardziej znana. Do tej pory nie mieliśmy szansy pracować nawet z zębem młodego nosorożca, a teraz posiadamy dobrze zachowaną głowę, tkanki miękkie oraz zęby - mówi Protopopow. - Przede wszystkim skupimy się na DNA - dodaje naukowiec.

  Nosorożec z Europy i z Azji

  Nosorożce włochate powszechnie żyły na terenie Eurazji w epoce plejstocenu (od 2,58 mln do 11,7 tys. lat temu). Zwierzęta migrowały ze Szkocji przez Hiszpanię aż do Korei Południowej. Gatunek przetrwał ostatnie zlodowacenie. Nosorożce włochate prawdopodobnie wyginęły na skutek polowań.

 • hmmm?
  @konik, poczytaj trochę o historii ziemi, to zniszczenia dokonane przez człowieka przestaną cię przerażać, bo to co się tu wyprawiało przed naszym pojawieniem.
  ~dude /2015-03-02 15:51
 • hmmm
  nie lepiej by zadbać o ziemię, zierzęta i przyrode niż zbierać ich DNA.
  Poprostu nie niszczmy ziemi i środowiska, a one przetrwaja tysiąclecia...
  człowiek jeden gatunek, a ile zniszczenia... smutne
  ~konik /2015-03-02 14:50
 • gimbazo
  Rosja już podbita? Sasha Banderov z Ivanovem a nie Sasza Banderow? Kiedy?
  ~zgred /2015-03-02 14:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...