"Milionerzy". Pytanie za milion: w jakiej cieśninie znajdują się wyspy zwane wczorajszą i jutrzejszą?

Źródło:
Milionerzy TVN
Pytanie z milion złotych w "Milionerach". Dotyczyło dwóch wysp
Pytanie z milion złotych w "Milionerach". Dotyczyło dwóch wysp
wideo 2/5
Pytanie z milion złotych w "Milionerach". Dotyczyło dwóch wysp

W jakiej cieśninie znajdują się dwie wyspy zwane wczorajszą i jutrzejszą, które dzielą niespełna cztery kilometry, ale aż 21 godzin różnicy czasu: w ciśnienie Bosfor, w Cieśninie Magellana, w Cieśninie Kaletańskiej czy w Cieśninie Beringa? Na to pytanie za milion złotych odpowiadał w środę 3 kwietnia Tomasz Boruch z Warszawy.

W środowym odcinku programu "Milionerzy" wziął udział Tomasz Boruch, absolwent weterynarii na Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który na co dzień zajmuje się badaniami klinicznymi. Uczestnik swoją grę rozpoczął już w poprzednim odcinku, w którym udało mu się poprawnie odpowiedzieć na 11 pytań i zachować dwa koła ratunkowe – zamiana pytania i pytanie do publiczności. W ten sposób stał się drugim w ciągu niecałego miesiąca uczestnikiem "Milionerów", którzy stanął przed szansą wygrania głównej nagrody w programie. W połowie marca milion złotych wygrał Mateusz Żaboklicki, poeta i fotograf.

ZOBACZ TEŻ: Pytania za milion w "Milionerach" - tylko na te padły poprawne odpowiedzi

Milionerzy. W jakiej cieśninie znajdują się wyspy zwane wczorajszą i jutrzejszą?

Od głównej wygranej w programie dzieliło go jedynie ostatnie pytanie. Dotyczyło ono dwóch wsyp leżących nieopodal siebie.

W jakiej cieśninie znajdują się dwie wyspy zwane wczorajszą i jutrzejszą, które dzielą niespełna cztery kilometry, ale aż 21 godzin różnicy czasu?

A: w ciśnienie Bosfor B: w Cieśninie Magellana C: w Ciśnienie Kaletańskiej D: w Cieśninie Beringa

Pan Tomasz na początku założył, że cieśnina, o którą zapytał go Hubert Urbański, musi leżeć na Oceanie Spokojnym. Przez brak pewności uczestnik postanowił wykorzystać jedno z dwóch pozostałych kół ratunkowych – pytanie do publiczności.

Wyspy Diomedesa

Cieśnina Beringa, szeroka na ok. 85 km, oddziela od siebie dwa kontynenty - Azję i Amerykę Północną, a łączy morza: Czukockie z Beringa, czyli Ocean Arktyczny z Oceanem Spokojnym. Mniej więcej na jej środku znajdują się Wyspy Diomedesa. Duża Diomeda (Wyspa Ratmanowa) należy do Rosji, a Mała Diomeda do Stanów Zjednoczonych. Pomiędzy nimi przebiega nie tylko granica, ale i linia zmiany daty. To dlatego jedna zwana jest czasem wczorajszą, a druga jutrzejszą.

Wspomniane w pytaniu za milion złotych wyspy są oddalone od siebie o niecałe cztery kilometry, ale przez położenie po dwóch stronach międzynarodowej linii zmiany daty, dzieli je aż 21 godzin. Poprawną odpowiedzią jest zatem D.

Nowe odcinki "Milionerów" można oglądać od poniedziałku do czwartku o godz. 20:55 w TVN i w Playerze.

Autorka/Autor:pw//am

Źródło: Milionerzy TVN

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl