Zaprzęg robotów ciągnie ciężarówkę. Efektowny pokaz możliwości

CNN | Boston DynamicsZaprzęg robotów i ciężarówka. Nowe nagranie Boston Dynamics

Zaprzęg mechanicznych psów ciągnie dużą ciężarówkę - tak wygląda kolejna odsłona umiejętności robotów konstruowanych przez inżynierów z Bostonu. Wcześniej maszyny między innymi tańczyły, robiły salta i rzucały przedmiotami.

Na nagraniu widać łącznie 10 robotów kroczących o nazwie SpotMini, które - powiązane linami - ciągną za sobą na terenie firmy Boston Dynamics dużą ciężarówkę. Producent w ten sposób chciał pokazać ich możliwości. Każdy robot waży około 25-30 kilogramów.

"Około jeden procent nachylenia terenu, ciężarówka na biegu neutralnym (odpowiednik 'luzu' w ręcznej skrzyni biegów - red.). Te roboty Spot właśnie schodzą z linii produkcyjnej i wkrótce będą dostępne" - poinformowano pod nagraniem. Nie wiadomo, ile może wynosić ich cena, ani czy roboty będą dostępne dla każdego.

Utalentowany robot

Ten model robota nie po raz pierwszy przyciąga uwagę swoimi możliwościami. W ubiegłym roku SpotMini m.in. tańczył w rytm puszczonej mu muzyki.

Według producenta maszyna ta potrafi przenosić obiekty, chodzić po schodach, a także poruszać się zarówno po pomieszczeniach, jak i otwartej przestrzeni, dzięki zestawowi wielu kamer i czujników. Ma być również najcichszym robotem, jaki dotąd skonstruowali inżynierowie z Bostonu.

Boston Dynamics to jedna z kilku amerykańskich spółek pracujących nad rozwojem technologii robotów. Ma w swoim portfolio szereg innych futurystycznych konstrukcji. Od robo-muła, który miał nosić kilkaset kilogramów za żołnierzami na patrolu (ostatecznie wojskowi za niego podziękowali bo był zbyt głośny i niepraktyczny), przez potrafiące biegać 45 km/h "gepardy", po pełzające małe robociki terenowe.

Autor: mm/ja / Źródło: Boston Dynamics, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CNN | Boston Dynamics

Pozostałe wiadomości