Świat

Zapobiegali atomowej apokalipsie. Zajmą się siecią

Świat

wikipedia.orgZapobiegali atomowej apokalipsie. Zajmą się siecią

Utworzony w 1988 roku Ośrodek Redukcji Ryzyka Nuklearnego, który zapobiegał przypadkowemu konfliktowi atomowemu miedzy USA i Rosją, będzie również zabezpieczał przed wojną komputerową.

Dzięki ośrodkowi USA i Rosja mogą się nawzajem zawiadamiać o próbach z rakietami, żeby druga strona nie potraktowała ich omyłkowo jako akt agresji.

Według planowanej umowy, która ma zostać zawarta w najbliższych tygodniach, ośrodek ten przejmie także rolę kanału komunikacyjnego do zapobiegania ewentualnym konfliktom w cyberprzestrzeni.

Dochodzi tam do ataków na systemy komputerowe, polegające na ich unieruchomieniu, czy blokowaniu dostępu, i często nie wiadomo kto jest ich sprawcą. Niekiedy jako celowy atak błędnie traktuje się zakłócenia działania systemów.

Będzie to pierwsza umowa zawarta przez USA z innym krajem, której celem jest zmniejszenie ryzyka wojny komputerowej. Nie będzie ona jednak dotyczyła kwestii szpiegostwa komputerowego, czym według wywiadu amerykańskiego intensywnie zajmują się Rosja i Chiny.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org