Świat

Zakaz wjazdu do Izraela. Grass: Werdykt jak w NRD

Świat

Aktualizacja:
Fot. Blaues Sofa (Wikipedia, CC-BY-SA)Grass znów budzi kontrowersje

Obłożenie zakazem wjazdu do Izraela przypomina metody stosowane przez komunistyczne władze NRD - stwierdza Guenter Grass w artykule czwartkowego wydania dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Zakaz wydany przez izraelskiego ministra spraw wewnętrznych Eli Iszai to następstwo ukazania się w ubiegłą środę w "Sueddeutsche Zeitung" poematu, w którym 84-letni laureat literackiej Nagrody Nobla zarzucił Izraelowi, że jako mocarstwo atomowe zagraża światowemu pokojowi.

"Wtedy jak dziś"

Grass w czwartkowym artykule przypomina, że zakazem wjazdu objęto go wcześniej dwukrotnie - w NRD i w latach 80. w Birmie.

- W obu przypadkach zastosowano typową dla dyktatur praktykę. Teraz zakazem wjazdu karze mnie minister spraw wewnętrznych demokracji, państwa Izrael, a uzasadnienie tego zastosowanego przez niego środka przymusu przypomina wydźwiękiem werdykt ministra Mielkego - napisał noblista w artykule zatytułowanym "Wtedy jak dziś - moja odpowiedź na najnowsze decyzje".

Erich Mielke był wieloletnim ministrem bezpieczeństwa państwowego NRD. - NRD już nie ma. Jednak jako mocarstwo atomowe o niekontrolowanym potencjale izraelski rząd uważa się za samowładny i jest jak dotąd niepodatny na jakiekolwiek upomnienia - dodał Grass, zaznaczając, iż nadal czuje się "nierozerwalnie związany z Izraelem".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Blaues Sofa (Wikipedia, CC-BY-SA)