Świat

Zagraniczne media po słowach arcybiskupa: pedofilia pozostaje w Polsce tabu

Świat

tvn24W zagranicznych mediach dominują depesze agencyjne

Kontrowersyjne słowa arcybiskupa Józefa Michalika o związku trudnej sytuacji rodzinnej dziecka z pedofilią nie uszły uwadze zagranicznych mediów. Artykuły na ten temat zamieściły największe europejskie portale. Incydent odnotowano także w Australii.

We wtorek przed południem abp Michalik powiedział, że "wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe". Mówiąc o problemie pedofilii w Kościele, hierarcha dodał, że w warunkach trudnej sytuacji rodzinnej "dziecko szuka miłości, lgnie, zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga".

Te słowa - za które duchowny potem przeprosił - wywołały falę komentarzy.

Brak własnych komentarzy

W zagranicznych mediach - angielskich, amerykańskich, francuskich i niemieckich - dominują depesze agencji prasowych: Associated Press, AFP i Reuters. Ta ostatnia zwraca uwagę, że Polska jest jednym z "najbardziej pobożnych krajów europejskich". Jednak "rola Kościoła jest obecnie kwestionowana przez młode pokolenia Polaków, którym nie jest po drodze z kościelnymi poglądami na aborcję, rozwody czy związki tej samej płci".

Podczas gdy Kościół w krajach takich, jak Irlandia czy Stany Zjednoczone, podjął kroki, by wyjaśniać przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci przez księży, w Polsce pozostaje to w dużym stopniu tematem tabu" - napisano. "Huffington Post" cytuje także opinie Polaków na portalach społecznościowych. "Słowa, że ofiara jest odpowiedzialna za zbrodnie, są obrzydliwe i ociekają fałszywą logiką" - stwierdziła Anna na Facebooku. "Ta instytucja popełniła rytualne samobójstwo" - dodał internauta Adam.

"Polski Kościół oderwany od rzeczywistości"

"Komentarz arcybiskupa Józefa Michalika utwierdził wielu młodych Polaków w przekonaniu, że polski Kościół jest oderwany od społeczeństwa i nie potrafi zmierzyć się ze sprawą wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży" - czytamy z kolei na stronie irlandzkiego "Independent".

Zaś hiszpański "El Correo" odnotowuje, że "kontrowersyjna" wypowiedź arcybiskupa towarzyszy skandalowi pedofilskiemu z udziałem dwóch polskich księży przebywających na Dominikanie. "Słowny lapsus" polskiego duchownego odnotowały także australijskie media. "Rozwiedzeni rodzice współwinni za pedofilię - powiedział polski arcybiskup Józef Michalik" - zatytułował artykuł portal news.com.au.

Wypowiedź szefa episkopatu ks. Kloch uznał za "zwykły lapsus językowy". "Ksiądz arcybiskup absolutnie nie miał na myśli, że dziecko wciąga dorosłych. Chodziło o dorosłych, którzy wciągają w swoje sieci dziecko" - dodał.

Autor: rf/ja / Źródło: TVN24, CNN, Reuters, news.com.au, huffingtonpost.com, Independent, El Correo

Źródło zdjęcia głównego: dailymail.co.uk/huffingtonpost.com/independent.ie

Tagi:
Raporty: