Świat

Za Kima więcej jedzenia. 395 g ryżu na głowę

Świat

Aktualizacja:

W tym miesiącu dzienna racja żywnościowa dla mieszkańców Korei Północnej wzrosła o 29 g w stosunku do grudnia - informują działacze południowokoreańskiej organizacji humanitarnej. Dzięki udanym zbiorom ryżu w państwie Kimów, wielkość rozdzielanej pomocy żywnościowej wzrosła niemal trzykrotnie od lata ub.r.

- Słyszeliśmy od urzędnika z biura Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Phenianie, że rozmiar racji żywnościowych wzrósł w tym miesiącu do 395 g dziennie - powiedział agencji Yonhap południowokoreański działacz humanitarny, który wrócił właśnie z wyjazdu na Północ.

Według WFP, racje żywnościowe w państwie Kimów malały w ubiegłym roku aż do jesiennych zbiorów. Z 400 g w kwietniu do 190 g w maju i zaledwie 150 g w czerwcu. Ale już w październiku był wzrost do 355 g, w listopadzie do 365 i w grudniu do 375 g.

Ten wzrost tłumaczy się przede wszystkim lepszymi zbiorami ryżu - o 300-400 tys. ton większymi niż w 2010 r. Swoje robi też zwiększenie dostaw żywności z Chin po śmierci Kim Dzong Ila.

Phenian przyjmuje międzynarodową pomoc żywnościową od końca lat 90., gdy z głodu mogło umrzeć nawet ok. 2 mln ludzi. Szacuje się, że dystrybuowane przez państwo dzienne racje żywnościowe mogą być głównym źródłem pożywienia nawet dla ok. 18 mln Koreańczyków z Północy (3/4 populacji).

Źródło: english.yonhapnews.co.kr