Wyrzutnia gotowa, zakaz lotów wydany. Szykuje się start rakiety

Makieta rakiety Simorgh pokazana podczas obchodów rewolucji w TeheranieTasnim News Agency/CC BY 4.0 | Meghdad Madadi

Iran najprawdopodobniej spróbuje wystrzelić rakietę z satelitą pierwszego lub drugiego marca - twierdzą analitycy portalu Arms Control Wonk. Swoje przypuszczenie opierają o nowe zdjęcie satelitarne irańskiego kosmodromu i oświadczenia irańskich władz. Prawdopodobnie dojdzie do wystrzelenia satelity.

Irańskie władze już od minionego roku dają do zrozumienia, że przygotowywane jest kolejne odpalenie rakiety Simorg. Ma ona wynieść na orbitę prawdopodobnie małego satelitę badawczego o masie maksymalnie stu kilogramów. Jeszcze w 2015 roku pokazano publicznie urządzenie o nazwie "Przyjacielska próba".

Przygotowania widoczne z kosmosu

Analitycy publikujący na stronie Arms Control Wonk przypuszczają, że start nastąpi pierwszego lub drugiego marca. Na te dni Irańczycy wydali ostrzeżenie dla lotnictwa cywilnego, aby trzymało się z dala od kosmodromu im. Ajatollaha Chomeiniego w pobliżu miasta Semnan. Samo ostrzenie nie oznacza pewności, że nastąpi start. W przeszłości Irańczycy już je ogłaszali, po czym nic się nie działo. Tym razem jednak odpalenie rakiety ma być bardzo prawdopodobne ze względu na to, co widać na najnowszych zdjęciach satelitarnych. Analitycy stwierdzili, że wieża serwisowa stoi nad stanowiskiem startowym i ma zamknięte osłony, w których może być skryta rakieta przygotowywana do odpalenia. Zakończono też prace nad szeregiem budynków w okolicy, które stawiano przez cały poprzedni rok. Co więcej wokół stanowiska startowego widać dużo różnych pojazdów, świadczących o obecności techników. Zdjęcie satelitarne, ostrzeżenie dla lotnictwa i wcześniejsze wypowiedzi irańskich oficjeli, razem powodują, że zdaniem analityków prawdopodobieństwo startu jest bardzo duże.

Irańczycy drażnią wrogów

Odpalenie rakiety na pewno wywoła irytację Arabii Saudyjskiej i Izraela. Oba te państwa są bardzo niezadowolone, że światowe mocarstwa podpisały z Irańczykami porozumienie ws. ich programu atomowego i zaczęły znosić sankcje, bez równoczesnego ograniczenia irańskiego programu rakietowego. Wrogo nastawione wobec Iranu państwa regionu traktują natomiast odpalenia rakiet z satelitami jako próby technologii rakietowej, która może mieć zastosowanie militarne. Podobnie podchodzi między innymi Korea Południowa, Japonia i USA do analogicznych prób w Korei Północnej.

Rakieta nośna Simorg jest największą z dotychczas odpalonych przez Iran. Pierwszy lot miała w 2010 roku. Według ocen amerykańskich wojskowych, niektóre zawarte w niej rozwiązania mogą posłużyć do budowy międzykontynentalnej rakiety balistycznej z niewielką głowicą.

Autor: mk\mtom / Źródło: Arms Control Wonk, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tasnim News Agency/CC BY 4.0 | Meghdad Madadi