Wyliczyli, ile kosztowały skandale pedofilskie w kościele

TVN24

Aktualizacja:
WikipediaKościół traci przez duchownych

Ponad dwa miliardy dolarów - tyle kosztował Kościół na całym świecie skandal pedofilii wśród księży. Takie dane przedstawili amerykańscy eksperci podczas trwającego w Rzymie sympozjum na temat walki z dewiacjami seksualnymi w szeregach duchowieństwa.

Michael Bemi, prezes stowarzyszenia National Catholic Risk Retention oraz Patricia Neal, konsultantka programu obrony dzieci z Oklahomy, zaprezentowali swoje dane podczas sympozjum pod hasłem "Ku uzdrowieniu i odnowie" na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Zjechali się na nie biskupi ze 110 krajowych episkopatów.

Amerykanie podkreślili, że przedstawiona przez nich suma - ponad dwa miliardy dolarów, to łączne straty finansowe ponoszone przez Kościół. Nie chodzi tylko o kwoty odszkodowań dla ofiar, ale wszystkie szkody włącznie ze skutkami spadku liczby wiernych. - To szkody dla całej misji Kościoła - ogłosili amerykańscy delegaci podczas obrad.

Międzynarodową konferencję, odbywającą się przy wsparciu Watykanu i z udziałem przedstawicieli kilku kongregacji, zakończy prezentacja inicjatyw na rzecz walki z pedofilią i prewencji. Jedną z nich będzie powołanie Centrum na Rzecz Ochrony Dzieci z siedzibą w Monachium i ośrodka kształcenia on-line przygotowującego materiały edukacyjne dla duszpasterzy na temat zapobiegania i reagowania w przypadkach takich nadużyć.

Źródło: PAP