Wybuchły samochody-pułapki. 42 ofiary w Trypolisie

Dwa wybuchy samochodów-pułapek w Libanie
Dwa wybuchy samochodów-pułapek w Libanie
Reuters TV
Reuters TVW Libanie wybuchły samochody-pułapki

Co najmniej 42 osoby zginęły w dwóch eksplozjach, do których doszło przed sunnickimi meczetami w portowym mieście Trypolis w Libanie - podało libańskie ministerstwo zdrowia. Rannych zostało ponad 350 osób.

Do najprawdopodobniej powiązanych ze sobą dwóch wybuchów doszło, gdy tłumy opuszczały świątynie po piątkowych modlitwach. Pierwsza eksplozja miała miejsce przed meczetem Taqwa, druga - przed meczetem al-Salam. Część ofiar zginęła wewnątrz swych samochodów, które znalazły się w strefach wybuchów. Na miejsce natychmiast wysłano karetki pogotowia. Miasto zasnuł gęsty dym. Na zdjęciach, zrobionych tuż po eksplozjach, widać samochody z rozbitymi szybami, niektóre z nich płoną.

Niespokojne nastroje

Do eksplozji doszło zaledwie tydzień po tym, jak wybuch zabił 24 osoby na przedmieściach Bejrutu, opanowanym przez Hezbollah. Napięcie między społecznościami sunnicką i szyicką w Libanie wyraźnie wzrosło w następstwie trwającej już ponad dwa lata krwawej rewolty antyrządowej w Syrii. Wielu libańskich szyitów popiera reżim prezydenta Baszara el-Asada, walczący ze zdominowaną przez sunnitów rebelią.

Autor: /jk / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości