TVN24 | Świat

Eric Zemmour wchodzi do drugiej tury. Sondażowe zmiany przed wyborami we Francji

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji mogą liczyć urzędujący prezydent Emmanuel Macron oraz prawicowy publicysta Eric Zemmour - wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Harris Interactive. To pierwsze badanie, w którym Zemmour, wschodząca gwiazda francuskiej polityki, uzyskał lepszy wynik niż kandydatka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

To pierwsze badanie opinii publicznej, w którym Eric Zemmour pokonał kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen i dostał się do drugiej tury wyborów, zaplanowanych na kwiecień 2022 roku. Według badania w pierwszej rundzie Emmanuel Macron uzyskałby 24-27 procent głosów w zależności od tego, kto ostatecznie wystartuje w wyborach. Zemmour plasuje się na drugim miejscu, uzyskując 17-18 procent. Na trzecim miejscu znalazła się Le Pen z 15-16 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W drugiej turze, według sondażu ośrodka Harris Interactive, Macron wygrałby z Zemmourem, uzyskując 55 procent głosów wobec 45 procent dla publicysty. - Nigdy nie było kandydata jak Eric Zemmour, dla którego poparcie skoczyłoby tak bardzo w tak krótkim czasie - skomentował wyniki sondażu Antoine Gautier z Harris Interactive.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-4 października tego roku na reprezentatywnej próbie 1310 osób w wieku 18 lat i starszych. Bez kandydatury Zemmoura we wcześniejszych sondażach Le Pen uzyskiwała zbieżny wynik z Macronem w pierwszej turze wyborów i wydawało się, że nie jest bez szans w drugiej turze.

Eric Zemmour - kim jest?

Eric Zemmour, 63-letni prawicowy publicysta i prowadzący talk-show, to postać dzieląca francuską opinię publiczną. Zdobył popularność, przesuwając granice poprawności politycznej w tematach takich jak migracja czy tożsamość narodowa - zauważyła Agencja Reutera. W swej książce "Francja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa" Zemmour opisał siebie jako politycznego outsidera, kandydata wyobcowanej francuskiej klasy średniej. Wskazał porównania łączące go z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Agencja zwróciła uwagę, że choć publicysta formalnie nie ogłosił jeszcze zamiaru ubiegania się o fotel prezydenta, już stał się jednym z najpopularniejszych kandydatów w tym wyścigu. - Zemmour to naprawdę UFO: niezidentyfikowany obiekt polityczny - mówił dyrektor instytutu badawczego Ifop Frederic Dabi. - Jest uniwersalnym kandydatem, który potrafi uwieść swoją retoryką - dodał, cytowany przez "Le Figaro".

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters