Sondaże: Lula da Silva liderem w wyścigu o fotel prezydenta Brazylii, Bolsonaro wzmacnia poparcie wśród ewangelików

Autor:
asty
Źródło:
Reuters
Zwolennicy Jaira Bolsonaro
Zwolennicy Jaira Bolsonaro
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersZwolennicy Jaira Bolsonaro

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva prowadzi przed zaplanowaną na niedzielę drugą turą wyborów na urząd szefa państwa - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka badawczego Datafolha zamówionego przez dziennik "Folha de S. Paulo". Jair Bolsonaro, który walczy o reelekcję, cieszy się dużym poparciem ewangelicznych chrześcijan.

Zgodnie z przeprowadzonym wśród 4580 obywateli badaniem na lewicowego polityka zamierza oddać głos 53 proc. przekonanych już do swojego wyboru elektorów. Aktualnego prezydenta Jaira Bolsonaro chce poprzeć z kolei 47 proc. wyborców.

Jak odnotowali autorzy sondażu wśród wszystkich uczestników badania, w tym również nieprzekonanych jeszcze wyborców, prym również wiedzie Lula. O ile chce na niego oddać głos 49 proc. osób, to prezydenta Bolsonaro zamierza poprzeć 44 proc.

Sondaże pokazują, że Jair Bolsonaro – atakując swojego politycznego rywala Luiza Inacio Lulę da Silvę za obronę praw gejów i praktykujących afro-brazylijskie tradycje religijne - zwiększył poparcie wśród ewangelików.

Lula próbował dotrzeć do tej grupy społecznej, wzbogacając swoje przemówienia odniesieniami do Biblii i zaprzeczając oskarżeniom ze strony obozu Bolsonaro, że planuje ograniczać wolności religijne lub wspierać aborcję.

Bolsonaro wzmacnia poparcie wśród brazylijskich ewangelików

Cztery czołowe instytuty badawcze w Brazylii - IPEC, Datafolha, AtlasIntel i Quaest - wskazują, że Bolsonaro cieszy się poparciem przeszło 60 proc. ewangelików. - Prezydent od dłuższego czasu koncentruje się na kontrowersyjnych kwestiach społecznych, jako sposobie aktywizacji religijnych konserwatystów – powiedział Flavio Conrado z Casa Falileia, organizacji promującej dialog wokół demokracji i wartości chrześcijańskich.

- Bolsonaro zrobił to, wiedząc, że ten konserwatywny program moralny: aborcja, kwestie płci, geje to tematy, na które ewangelicy są wrażliwi. Ale nie tylko oni, również katolicy – dodał.

Jeszcze przed formalnym rozpoczęciem kampanii Bolsonaro skupiał większość swojego oficjalnego programu na wydarzeniach religijnych. W lipcu i sierpniu 40 proc. jego publicznych wystąpień poza stolicą odbywało się na marszach religijnych lub nabożeństwach – wynika z analizy przeprowadzonej przez agencję Reutera.

Rosnąca społeczność i znaczenie ewangelików w Brazylii

Bolsonaro, który wychował się w rodzinie katolickiej, w 2018 roku podczas wizyty w Izraelu przyjął chrzest w rzece Jordan – udzielił mu go ewangelicki pastor. Jego żona Michelle Bolsonaro również deklaruje się jako ewangelicka chrześcijanka – ona, zdaniem ekspertów, odegrała znaczącą rolę w tegorocznej kampanii, wygłaszając płomienne przemowy.

Zdaniem ekspertów poparcie wśród ewangelików pomogło Bolsonaro osłabić silne argumenty Luli dotyczące skutecznego wsparcia ubogich wyborców za jego prezydentury w latach 2003-2010.

Według spisu z 2010 roku ewangelicy stanowili około 22 procent populacji Brazylii, co stanowi wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem. Oczekuje się, że kolejny spis, opóźniony z powodu pandemii, wykaże kolejny wzrost ich liczby.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości