Wolny po 9 latach. Skazany na śmierć okazał się niewinny

Manuel Velez spędził w więzieniu 9 latBiuro szeryfa

Niepełnosprawny umysłowo pracownik budowlany opuścił w środę więzienie w Teksasie po dziewięciu latach, w tym czterech w celi śmierci. 49-latek został uniewinniony.

Manuel Velez jest niepełnosprawny umysłowo, jego iloraz inteligencji wynosi 65. Mężczyzna mówi po hiszpańsku i angielsku, ale jest analfabetą.

Kara śmierci

W 2008 roku Manuel Velez został skazany za morderstwo swojego rocznego syna na karę śmierci. Obrona przekonywała, że Velez, w czasie kiedy wyrządzono dziecku krzywdę, pracował setki kilometrów od domu na budowie.

Jak pisze CNN, wyrok wydano wówczas na podstawie uznanych później za fałszywe zeznań stanowego eksperta ds. więziennictwa, który stwierdził, że Velez na wolności będzie stanowił zagrożenie dla społeczeństwa.

"Manuel nigdy nie powinien znaleźć się w więzieniu, wpisany na listę śmierci, czekając na egzekucję. Jest bezsprzecznie niewinny" - stwierdzili w oświadczeniu jego obrońcy.

Adwokat Veleza zwrócił uwagę, że prokurator nigdy "nie dotarł i nie zaprezentował zeznań świadków, którzy twierdzili, że to jego dziewczyna rzucała, biła i upuszczała dziecko oraz znęcała się nad swoimi dziećmi", podczas gdy Velez nigdy nie był szorstki, ale zawsze spokojny. Poza tym - jak podkreślała obrona - policja podsunęła niedorozwiniętemu mężczyźnie do podpisania oświadczenie, że znęcał się nad dzieckiem, podczas gdy Velez nie umie czytać, ani pisać.

Zabiła matka

Okazało się, że to matka niemowlęcia, Acela Moreno w 2005 roku doprowadziła do śmierci syna, uderzając w jego główką ręką, nieokreślonym przedmiotem lub uderzając nią o twardą powierzchnię. Dziecko zmarło dwa dni później w szpitalu. Moreno poszła na ugodę z wymiarem sprawiedliwości i skazano ją na 10 lat więzienia.

Łagodniejszy wyrok otrzymała zeznając przeciwko Velezowi, któremu wymierzono najwyższy wymiar kary - śmierć.

Proces przeprowadzono od początku w 2013 roku. Manuela Veleza uniewinniono.

Autor: pk//gak / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Biuro szeryfa