Wolfgang Petersen nie żyje. Był twórcą między innymi "Niekończącej się opowieści" i "Troi"

Autor:
mjz/tr
Źródło:
PAP
Wolfgang Petersen był twórcą między innymi "Niekończącej się opowieści" i "Troi"
ReutersWolfgang Petersen był twórcą między innymi "Niekończącej się opowieści" i "Troi"

Nie żyje Wolfgang Petersen - poinformowała amerykańska prasa. Niemiecki reżyser, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny zmarł w swoim domu w Brentwood w USA w wieku 81 lat. Był twórcą między innymi takich filmów jak "Okręt", "Air Force One", "Niekończąca się opowieść" i "Troja". Przyczyną śmierci artysty był nowotwór trzustki.

Informację o śmierci twórcy potwierdziła firma producencka, z którą współpracował. 

Międzynarodową sławę przyniósł Petersenowi "Okręt" (Das Boot) z 1981 roku, opowiadający o losie załogi jednego z wielu U-Bootów pływających po Atlantyku podczas II wojny światowej. Następnie zaczął produkować filmy w Hollywood, gdzie zrealizował m.in. "Niekończącą się opowieść", "Okruchy wspomnień" czy "Na linii ognia".

W jego filmach grały aktorskie gwiazdy: Harrison Ford i Gary Oldman ("Air Force One"), Clint Eastwood i John Malkovich ("Na linii ognia"), Dustin Hoffman i Rene Russo ("Epidemia"), czy Brad Pitt i Orlando Bloom ("Troja").

Karierę reżyserską rozpoczął na początku lat 60. ubiegłego wieku w teatrze, potem pracował w telewizji. W 2016 roku ukończył swój ostatni film - "Jak rozbić bank".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/tr

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości