TVN24 | Świat

Ukraiński kontratak w obwodzie charkowskim. "Na niektórych kierunkach wróg się cofa"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/tr
Źródło:
PAP
Centrum humanitarne w obwodzie charkowskim zniszczone w trakcie nocnego ostrzału
Centrum humanitarne w obwodzie charkowskim zniszczone w trakcie nocnego ostrzałuReuters
wideo 2/20
ReutersCentrum humanitarne w obwodzie charkowskim zniszczone w trakcie nocnego ostrzału

Wojska ukraińskie przeszły do kontrataku na kierunku iziumskim w obwodzie charkowskim – przekazał szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Tymczasem mer Charkowa poinformował, że miasto nie było ostrzeliwane od pięciu dni, a siły rosyjskie wycofują się z przedmieść i oddalają w stronę granicy z Rosją. 

Syniehubow, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina wskazał, że kierunek iziumski jest miejscem najzacieklejszych walk w obwodzie charkowskim. Dodał następnie: "tam nasze siły przeszły do kontrofensywy. Na niektórych kierunkach wróg się cofa".

Przekazał, że choć Charków - drugie co do wielkości miasto Ukrainy, od początku wojny będące pod ostrzałami - nie był ostrzeliwany w ciągu ostatniej doby, to Rosjanie atakowali mniejsze miejscowości. "To świadczy o tym, że nie można tracić czujności" - napisał w mediach społecznościowych Syniehunow.

Uszkodzone budynki w CharkowieSERGEY KOZLOV/PAP/EPA

Szef władz obwodowych wezwał mieszkańców, by stosowali się do alarmów przeciwlotniczych. Zaapelował też do mieszkańców tych obszarów, które zostały niedawno odbite z rąk Rosjan, by nie spieszyli się z powrotem do domów, ze względu na zaminowanie terenu i obiektów. "Wróg, wycofując się, zaminował absolutnie wszystko - podwórza, pasma leśne, pobocza dróg, nawet łóżeczka dla dzieci. Teraz trwa praca nad rozminowaniem" - napisał Syniehubow na komunikatorze Telegram.

Mer Charkowa: Rosjanie wycofują się z okolic miasta

Mer Charkowa Ihor Terechow w rozmowie z BBC przekazał, że siły rosyjskie opuszczają okolice miasta i oddalają się w stronę granicy z Rosją. - Rosjanie prowadzili nieustanny ostrzał artyleryjski Charkowa, bo stali bardzo blisko miasta. Dzięki wysiłkom charkowskiej obrony terytorialnej i Sił Zbrojnych Ukrainy odeszli daleko od terytorium miasta w kierunku rosyjskiej granicy – oznajmił Terechow.

Zaznaczył, że siłom rosyjskim tylko raz udało się zająć niewielką część Charkowa i nie przebywali tam długo. W ciągu ostatnich pięciu dni Charków nie był ostrzeliwany. Pięć dni temu doszło do jednej próby zaatakowania lotniska rakietą, ale została ona strącona przez siły ukraińskie.

Zniszczony rosyjski czołg w okolicach Charkowa [14.05.2022]PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

- Teraz w Charkowie jest cicho i ludzie stopniowo wracają do miasta. Zaopatrujemy wszystkich mieszkańców w wodę, gaz i energię elektryczną. Niestety wiele budynków mieszkalnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. W przyszłości będziemy więc musieli przeprowadzić ogromną odbudowę – powiedział.

Brytyjskie ministerstwo obrony podało w czwartek, że wycofywanie rosyjskich sił z obwodu charkowskiego jest milczącym uznaniem niezdolności Rosji do opanowania kluczowych miast Ukrainy, w których najeźdźcy spodziewali się niewielkiego oporu ze strony lokalnych mieszkańców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV