Wicepremier Ukrainy: rozpoczyna się dobrowolna ewakuacja z wyzwolonego obwodu chersońskiego

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Ukraińscy żołnierze są w Chersoniu. Mieszkańcy nie kryją emocji
Ukraińscy żołnierze są w Chersoniu. Mieszkańcy nie kryją emocji Twitter/Anton Heraszczenko
wideo 2/22
Ukraińscy żołnierze są w Chersoniu. Mieszkańcy nie kryją emocji Twitter/Anton Heraszczenko

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 269 dni. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że rozpoczyna się dobrowolna ewakuacja mieszkańców wyzwolonego obwodu chersońskiego. - Każdy, kto chce, może wyjechać w bezpieczniejsze regiony - oświadczyła. Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oświadczył, że zakończenie wojny rozpoczętej przez Rosję i pokój nastaną wtedy, gdy siły ukraińskie zniszczą oddziały rosyjskie w swym kraju i staną na granicy z 1991 roku. - Potrzebne jest nam zwycięstwo, a nie remis - powiedział z kolei szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:19

    Dziękujemy za uwagę. Zapraszamy do śledzenia sobotniej relacji.

  • 1:47

    "W niedzielę we wszystkich regionach Ukrainy obowiązywać będą planowane wyłączenia energii elektrycznej w godzinach od 8:00 do 12:00, nie przewiduje się dodatkowych wyłączeń awaryjnych" - poinformowało Ukrenerho, państwowy ukraiński operator energetyczny.

  • 1:41

    Ukraińskie kobiety zostały laureatkami tegorocznej nagrody im. Johna McCaina przyznanej podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa odbywającego się w Halifaksie, nagrodę przekazano na ręce ukraińskiej Pierwszej Damy Ołeny Zełenskiej.

  • 22:33

    Linia frontu na Ukrainie w wojnie rozpoczętej przez Rosję wynosi 3,7 tys. km, jest to największy konflikt zbrojny w Europie od czasów II wojny światowej - powiedział dziś Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Słowa te padły w wystąpieniu Jermaka dla uczestników Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie (Halifax International Security Forum). "Linia ognia, krwi, potu i śmierci" - jak mówił Jermak o linii frontu - liczy teraz 3,7 tys. km.

    Szef kancelarii prezydenta powiedział, że front ten jest zarazem "główną dziś na świecie czerwoną linią" (niebezpieczną granicą, której nie można przekraczać-PAP). "Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie jest największym konfliktem zbrojnym w Europie od początku II wojny światowej. Konflikt ten jest bez wątpienia największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzkości od początku XXI wieku" - powiedział Jermak. Wystąpienie relacjonował ukraiński portal Suspilne.

    Tegoroczne Halifax International Security Forum jest czternastym w serii odbywających się od 2009 r. dorocznych spotkań polityków, ekspertów i biznesu. W tym roku w obradach uczestniczy ponad 300 osób. Prezydent Zełenski wypowiedział się dla uczestników forum w formacie online w piątek.

  • 22:06

    Zniszczone przez Rosjan centrum handlowe w Chersoniu

  • 21:46

    Estonia wysyła autobusy, aby pomóc Ukrainie "przywrócić usługi transportowe", a także generatory elektryczne, aby "pomóc szkołom i instytucjom zajmującym się dziećmi, które działają w ukraińskich schronach" - informuje estoński nadawca publiczny ERR, którego cytuje portal "The Kyiv Independent".

    Wkrótce na Ukrainę przybędą także dwie karetki pogotowia.

    W październiku Estonia zatwierdziła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje sprzęt zimowy, wyposażenie i amunicję.

    Ukraińscy politycy i media podkreślają, że kraj przygotowuje się na ciężką zimę i poważny deficyt energii.

  • 21:22

    Rada Ministerialna OBWE w Łodzi. Cimoszewicz o niewpuszczeniu Ławrowa na obrady

  • 20:33

    Rozpoczyna się dobrowolna ewakuacja z wyzwolonych obszarów południowej Ukrainy: obwodu chersońskiego i mikołajewskiego - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Chętni mogą wyjechać w bezpieczniejsze regiony kraju.

    - Dobrowolna ewakuacja z wyzwolonych spod okupacji terenów południowej Ukrainy już się rozpoczyna. Państwo bierze na siebie odpowiedzialność i wszystkie koszty związane z tym procesem. Każdy, kto chce może wyjechać w bezpieczniejsze regiony, a państwo zapewni transport, pobyt, opiekę medyczną - powiedziała Wereszczuk.

    Relacjonowała, że w niedawno wyzwolonym Chersoniu rozmawiała z ludźmi, którzy chcą stamtąd wyjechać. Chodzi przede wszystkim o osoby z grup szczególnie narażonych; ludzie ci nie są w stanie dać sobie rady sami.

    Wicepremier poinformowała, że chętni będą mogli wyjechać przez Mikołajów lub Krzywy Róg do regionów na zachodzie kraju. - Mamy na to fundusze, wiemy jak to zrobić i co najważniejsze, mamy doświadczenie. Robiliśmy to już w obwodach charkowskim i donieckim - powiedziała Wereszczuk. Wcześniej wicepremier wskazała konkretne regiony, do jakich mieszkańcy południowej Ukrainy mogą się ewakuować; są to obwody: chmielnicki, iwanofrankowski i zakarpacki.

    Ze swej strony szef obwodu mikołajewskiego Witalij Kim poinformował, że w miejscowościach w tym regionie wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej tworzone są listy chętnych do ewakuacji.

  • 20:17

    Wojska rosyjskie zwiększają liczbę swych oddziałów w Ługańsku na wschodzie Ukrainy - poinformował Sztab Generalny armii ukraińskiej. W komunikacie na Facebooku sztab podał, że oddziały rosyjskie zakończyły szkolenie w obwodzie brzeskim na Białorusi.

    "W Ługańsku obserwowane jest zwiększenie liczby oddziałów rosyjskich wojsk okupacyjnych. W miejscowościach Krasne i Simejkine, na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu ługańskiego, przeciwnik rozmieszcza swój personel w pozostawionych domach i przymusowo przesiedla cywilów do innych miejscowości" - podał sztab.

    Na terytorium Białorusi szkolenie zakończyli zmobilizowani z 2. dywizji zmotoryzowanej 1. armii pancernej sił zbrojnych Rosji. Sztab podkreśla, że rezerwiści powołani w trakcie mobilizacji w Rosji są źle wyposażeni i zaopatrzeni, co obniża ich morale. Szkolenia, o których informuje sztab odbywały się w obwodzie brzeskim; jest to region Białorusi przy granicy z Polską.

  • 18:19

    Paczki i listy do mieszkańców Chersonia, których miesiącami nie można było doręczyć do okupowanego przez Rosjan miasta dotarły na miejsce. Ponad 2 tysiące przesyłek dostarczył pierwszy po wyzwoleniu Chersonia pociąg z Kijowa - podał portal Suspilne.

    W składzie pierwszego od ośmiu miesięcy pociągu relacji Kijów-Chersoń, który przybył rano, znalazł się specjalny wagon pocztowy. Dostarczył przesyłki, na które adresaci czekali od początku wojny.

    Poczta ukraińska (Ukrpoczta) przekazała także do Chersonia znaczki pocztowe wyemitowane w czasie wojny, pocztówki i prenumeraty ukraińskie. 21 listopada poczta wznowi wysyłkę listów i paczek do Chersonia i z tego miasta.

  • 18:01

    Pięć osób zostało rannych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, gdy wojska rosyjskie ostrzelały punkt wydawania pomocy humanitarnej; w chwili ostrzału rozdawano chleb - podało biuro (kancelaria) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Jak przekazał wiceszef prezydenckiej kancelarii Kyryło Tymoszenko, do ostrzału doszło w miejscowości Biłozerka w obwodzie chersońskim.

    W tym samym, niedawno wyzwolonym przez siły ukraińskie regionie, samochód wjechał na minę na trasie Berysław-Zmijiwka. Zginęła jedna osoba, jedna została ranna - dodał Tymoszenko w komunikacie na serwisie Telegram.

    ТИМОШЕНКО 🇺🇦

    Херсонська область російські терористи обстріляли гуманітарну точку під час роздачі хліба. Сталося це в Білозерці на Херсонщині. Внаслідок підступного обстрілу поранено 5 осіб. Вчора на відрізку дороги між населеними пунктами Берислав-Зміївка авто наїхало на міну. 1 особа загинула, 1 - травмована.

  • 17:12

    Wielka Brytania przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, w szczególności - działka przeciwlotnicze, będzie też szkolić ukraińskich lekarzy wojskowych i inżynierów - zapowiedział w Kijowie brytyjski premier Rishi Sunak.

    Wielka Brytania "będzie wspierać was, dopóki Ukraina nie osiągnie należnego jej pokoju i bezpieczeństwa, a wówczas będziemy wspierać was w odbudowie" kraju - powiedział Sunak na konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. - Odwaga narodu ukraińskiego jest inspiracją dla świata. W przyszłości będziemy opowiadać o waszej historii naszym wnukom - mówił brytyjski premier.

    Wcześniej w oświadczeniu Sunak zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 50 mln funtów. Oprócz 125 działek przeciwlotniczych będą to technologie takie jak radar, pozwalające na przeciwdziałanie atakom dronów. - Oferujemy dziś nową pomoc, w tym działka przeciwlotnicze, radar i sprzęt do walki z dronami i zwiększamy wsparcie humanitarne przed zbliżającą się mroźną i ciężką zimą - głosi oświadczenie. - Siły zbrojne Ukrainy z sukcesem odsunęły wojska rosyjskie na lądzie, ale cywile są z okrucieństwem bombardowani z powietrza - zaznaczył Sunak.

    Na konferencji z prezydentem Ukrainy Sunak zapowiedział także szkolenia dla lekarzy wojskowych i inżynierów i przekazanie wyposażenia zimowego dla żołnierzy ukraińskich. Wielka Brytania przekaże także Ukrainie pomoc humanitarną o wartości ponad 16 mln funtów.

    Sunak przypomniał, że w tym roku Londyn przekazał Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 2 mld funtów. Zapewnił, że Wielka Brytania uważa za zaszczyt, iż będzie gospodarzem konferencji w przyszłym roku poświęconej odbudowie Ukrainy. - Mamy nadzieję, że będziemy mogli zakończyć tę barbarzyńską wojnę i zapewnić sprawiedliwy pokój, gdzie panować będą rządy prawa, a ci, którzy dopuścili się zbrodni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział brytyjski premier.

  • 17:07

    Według przedstawicieli Pentagonu intensyfikacja rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainie ma na celu wyczerpanie zasobów obrony powietrznej kraju. Władze na Kremlu mają nadzieję, że w ten sposób osiągną dominację powietrzną nad Ukrainą.

    - Oni naprawdę próbują obezwładnić i wyczerpać ukraińskie systemy obrony powietrznej - oświadczył wiceszef Pentagonu Colin Kahl, którego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

    - Wiemy, jaka jest rosyjska koncepcja zwycięstwa i jesteśmy zdecydowani, aby zapewnić, że to się nie uda, poprzez zapewnienie Ukrainie wszystkiego, czego potrzebuje, aby utrzymać swoją obronę powietrzną w gotowości do działania - dodał Kahl.

    Od 8 października, gdy funkcję głównego dowódcy inwazyjnych rosyjskich wojsk objął gen. Siergiej Surowikin, siły agresora znacząco zintensyfikowały ostrzały obiektów energetycznych na Ukrainie. W ostatnich tygodniach atakowano tego rodzaju instalacje m.in. w Kijowie, a także w większości regionów kraju.

  • 17:07

    Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że celem partnerów Ukrainy powinno być zwycięstwo Kijowa, a nie propozycje przedwczesnych - jak ocenił - rozmów pokojowych z Rosją. Kułeba w wystąpieniu cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina przekonywał, że Moskwa nie dąży do procesu pokojowego.

    - Potrzebne jest nam zwycięstwo, a nie remis. Jeśli pozwolimy Rosji teraz zrobić przerwę, to Putin stworzy zamrożony konflikt w centrum Europy - gigantyczną bombę z opóźnionym zapłonem - powiedział Kułeba. Szef MSZ wypowiadał się przez łącze wideo dla uczestników Kongresu Paneuropejskiego w Wiedniu.

    - Ostrzegam partnerów Ukrainy: nie proponujcie nam pójścia na kompromis z sumieniem, integralnością terytorialną czy suwerennością - dlatego, że to będzie również wasze pójście na kompromis w kwestii waszego bezpieczeństwa - mówił Kułeba. Przekonywał, że "nie należy ulegać strachowi i szantażowi", bowiem "Rosja postrzega każdą oznakę słabości jako zachętę do dalszego terroru".

    Ocenił, że dążenie do rozmów z Moskwą byłoby teraz przedwczesne, bo nie zmieniła ona tonu i nadal wypowiada się w formie ultimatum; Rosja stosuje deklaracje o gotowości do rozmów tylko jako pozór, a w rzeczywistości kontynuuje agresję.

    - Wsparcie Ukrainy powinno być kontynuowane, a wszelkie osłabienie presji na Rosję w postaci sankcji jest niedopuszczalne - mówił Kułeba. Nawoływał do dalszej pomocy Ukrainie - obronnej i finansowej. - Pomaganie Ukrainie to nie dobroczynność. Pomagając nam, partnerzy europejscy pomagają sami sobie, wnoszą wkład w bezpieczeństwo i stabilność Europy w długiej perspektywie - powiedział szef MSZ Ukrainy.

  • 16:23

    Zakończenie wojny rozpoczętej przez Rosję i pokój nastaną wtedy, gdy siły ukraińskie zniszczą oddziały rosyjskie w swym kraju i staną na granicy z 1991 roku - oświadczył Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    "Pokój będzie wtedy, gdy zniszczymy armię rosyjską na Ukrainie i dotrzemy do granicy z 1991 roku. Tylko wtedy pokój jest możliwy" - napisał Jermak na serwisie Telegram.

    Андрій Єрмак 🇺🇦

    Керівник Офісу Президента України

  • 16:19

    Brytyjski premier Rishi Sunak złożył wizytę w Kijowie i spotkał się prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. O jego wizycie poinformował sam Zełenski w komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram.

    Ukraiński przywódca opublikował nagranie wideo z ich spotkania. "Omówiliśmy najważniejsze kwestie zarówno dla naszych krajów, jak i dla bezpieczeństwa globalnego" - poinformował Zełenski.

    Podkreślił, że od pierwszych dni inwazji rosyjskiej "Ukraina i Wielka Brytania były silnymi sojusznikami".

    Wojna w Ukrainie. Rishi Sunak spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie

  • 16:17

    Bułgaria przekaże Ukrainie czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i amunicję - oznajmił w wywiadzie dla telewizji publicznej minister obrony Dymitar Stojanow. Resort obrony opracował listę uzbrojenia, które ma być dostarczone Ukrainie na podstawie uchwały parlamentu z początku listopada o pomocy wojskowej dla Kijowa.

    Minister poinformował, że przeciwlotnicze systemy rakietowe S-300 nie zostaną udostępnione Ukrainie, ponieważ służą do obrony przestrzeni powietrznej Bułgarii i ważnych strategicznych obiektów, w tym elektrowni jądrowej w Kozłoduju. Rząd w Sofii nie może sobie pozwolić na to, by pozbawić się tego uzbrojenia.

    Broń zostanie wysłana pociągami i samolotami. Obecnie Bułgaria prowadzi negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii pomocy logistycznej, której Waszyngton miałby w tym zakresie udzielić Sofii. Plan przekazania Ukrainie broni drogą powietrzną zostanie zrealizowany przy pomocy dziewięciu wojskowych samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster. Te maszyny będą lądować prawdopodobnie w Polsce - powiadomił Stojanow.

    Jak wyjaśnił przedstawiciel rządu, plan dostawy ma zostać zaaprobowany przez bułgarski parlament. Bułgaria posiada nadwyżkę, jeśli chodzi o zasoby amunicji. Możemy pomóc Ukrainie głównie dostawami pocisków - poinformował minister.

  • 13:51

    "Wsparcie dla Ukrainy w obecnej sytuacji to nie tylko pomoc w obronie napadniętego kraju, ale także walka o zatrzymanie rosyjskiego imperializmu, który zagraża pokojowi w Europie" - napisał w sobotę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

  • 13:42

    Niemcy dostarczyły do tej pory Ukrainie 14 haubic samobieżnych. Błędy w planowaniu zamówień części zamiennych do tej broni mogą jednak zagrozić jej zdolności bojowej – tylko dlatego, że federalne ministerstwo obrony zaspało – poinformował w sobotę portal dziennika "Bild".

    Jak dowiedział się "Spiegel", niemiecki resort obrony nie zamówił na czas pakietów części zamiennych, potrzebnych do regularnych napraw systemów uzbrojenia, a tym samym utrzymywania ich w stanie sprawności.

  • 13:26

    Hawryłow zapytany, czy wycofanie się Rosjan w tym miesiącu z Chersonia, jedynej stolicy obwodu zajętej przez nich od początku inwazji, sprawia, że inne cele, takie jak odzyskanie Krymu przez Ukrainę, stają się bardziej prawdopodobne, odparł: "To tylko kwestia czasu i oczywiście chcielibyśmy zrobić to wcześniej, a nie później".

    Dodał, że może w tym pomóc jakieś nieprzewidziane wydarzenie o dużym znaczeniu, zwane "czarnym łabędziem", które może się wydarzyć w Rosji. Mógłby to być na przykład nagły upadek reżimu Władimira Putina. - Myślę, że Rosja może stanąć w obliczu "czarnego łabędzia" w swoim kraju, wewnątrz Rosji i to może przyczynić się do naszego sukcesu z Krymem - powiedział. - Możemy wkroczyć na Krym, na przykład do końca grudnia. Możliwe, możliwe. Niewykluczone, że tak będzie - dodał.

    Wiceminister obrony Ukrainy o gotowości do walki do samego końca i potencjalnym przewrocie w Rosji

  • 12:45

    Wojska ukraińskie mogą wrócić na Krym przed końcem grudnia, a cała wojna z Rosją zapewne zakończy się do wiosny - powiedział ukraiński wiceminister obrony Wołodymyr Hawryłow w wyemitowanym wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News.

    Hawryłow, generał dywizji w stanie spoczynku, zapewnił, że Ukraina będzie walczyć aż do zwycięstwa i nie powstrzyma jej nawet taktyczny atak jądrowy Rosji, choć uważa on prawdopodobieństwo takiego scenariusza za niewielkie.

    Odnosząc się do perspektywy rozmów pokojowych z Rosją, Hawryłow powiedział, że nastąpią one dopiero wtedy, gdy rosyjskie wojska będą gotowe opuścić każdy centymetr kwadratowy Ukrainy, w tym okupowany od 2014 r. Krym oraz kontrolowane od tego czasu przez prorosyjskich separatystów tereny na wschodzie kraju.

  • 12:03

    W związku z prowadzoną na Ukrainie wojną wzrastają rosyjskie wydatki zbrojeniowe, które w 2023 roku mają być o ponad 40 proc. wyższe, niż pierwotnie planowano. Te wydatki są w coraz większym stopniu finansowane poprzez emisję długu - powiadomiło brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 16 listopada Rosja przeprowadziła największą w historii emisję długu w ciągu jednego dnia, pozyskując 820 miliardów rubli (13,6 miliarda dolarów).

    "Jest to ważne dla Rosji, ponieważ emisja długu stanowi kluczowy mechanizm podtrzymywania wydatków na obronę, które znacznie wzrosły od czasu inwazji na Ukrainę. Deklarowane przez Rosję wydatki na 'obronę narodową' na 2023 rok planowane są na około 5 bln rubli (84 mld USD), co stanowi wzrost o ponad 40 proc. w stosunku do wstępnego budżetu na 2023 rok, ogłoszonego w 2021 roku. Emisja długu jest kosztowna w okresach niepewności" - czytamy komunikacie resortu.

    "Wielkość tej aukcji z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazuje na to, że rosyjskie ministerstwo finansów postrzega obecne warunki jako względnie korzystne, ale przewiduje coraz bardziej niepewne środowisko fiskalne w przyszłym roku" - oceniło brytyjskie ministerstwo.

  • 11:56

    Do wyzwolonego przez ukraińską armię Chersonia dojechał pierwszy od wielu miesięcy pociąg z Kijowa.

  • 11:34

    Warunkiem zmiany reżimu w Rosji nie jest odsunięcie od władzy prezydenta Putina. Doprowadzić może do tego znacznie trudniejszy proces, czyli obalenie rządów służb specjalnych, zwłaszcza Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - ocenił rosyjski dysydent Jurij Felsztinski w rozmowie z niezależnym kanałem na Telegramie Możem Objasnit'.

  • 10:54

    Tajlandia. Szczyt APEC. Większość państw członkowskich potępiła agresję Rosji na Ukrainę, ale były też inne opinie - wspólna deklaracja

  • 9:37

    Rosyjskie szturmy pod Bachmutem, na wschodzie Ukrainy, trwają przez całą dobę, wróg nieustannie atakuje w dzień i w nocy. Sytuacja jest trudna, ale skutecznie się bronimy. Cały teren walk został dosłownie usłany ciałami martwych żołnierzy agresora - relacjonował ukraiński oficer Andrij Illienko na antenie telewizji Espreso.

  • 9:04

    Rosja przerzuca spod Chersonia do obwodu ługańskiego resztki swoich najlepszych wojsk, szczególnie jednostki powietrznodesantowe. Są to dobrze przygotowani żołnierze, lecz te działania wroga nie wpłyną znacząco na sytuację na froncie - powiadomił lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

  • 8:41

    Pomimo zapewnień o zakończeniu mobilizacji, Rosja wciąż potajemnie rekrutuje nowych żołnierzy i planuje drugą falę mobilizacji, co prawdopodobnie jeszcze bardziej osłabi poziom wyszkolenia kolejnych poborowych - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Na rosyjskich kanałach na Telegramie dyskutowano w piątek m.in. o wezwaniu otrzymanym przez mieszkańca Petersburga, któremu kazano stawić się do poboru w styczniu 2023 roku, mimo ogłoszenia przez Władimira Putina formalnego zakończenia częściowej mobilizacji 31 października - podkreślił think tank.

    Zaznaczono również, że w ocenie wywodzących się z armii rosyjskich blogerów powszechna mobilizacja rozpocznie się w grudniu lub styczniu.

    Niezależny rosyjski portal Poligon Media opublikował w piątek wyniki śledztwa, z którego wynika, że struktury państwowe i przedsiębiorstwa nadal przygotowują swoich pracowników do mobilizacji, wysyłając ich na różne szkolenia i kursy - poinformowali eksperci amerykańskiego ośrodka analitycznego.

    Ich zdaniem rosyjskie władze nigdy w pełni nie wstrzymały mobilizacji, co oznacza, że pewna liczba rekrutów jest przygotowywana do działań bojowych w tym samym czasie, gdy poborowi przechodzą własny cykl szkoleniowy.

    ISW ocenił, że prawdopodobnie doprowadzi to do dalszego obniżenia jakości szkolenia zarówno zmobilizowanych rekrutów, jak też poborowych. Według think tanku kolejna fala mobilizacji w nadchodzących miesiącach tylko pogorszy tę sytuację i obniży ogólną jakość rosyjskich wojsk, wysyłanych na front w Ukrainie.

  • 8:39

    Wsparcie wojskowe Polski dla Ukrainy jest bardzo konkretne. Sukcesy na froncie to także zasługa tej pomocy - podkreślił w rozmowie z PAP wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.

    Pytany o polski sprzęt dostarczany Ukrainie powiedział, że "są to i słynne Kraby, które znane są na całym świecie, gdyż bardzo dobrze pokazały swoje możliwości na polu walki, jak i również Pioruny oraz wiele innych rodzajów uzbrojenia".

    Przedstawiciel prezydenta Zełenskiego wyraził przekonanie, że ukraińska armia nadal będzie posuwała się do przodu w wojnie z Rosją.

  • 8:20

    Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,832 miliona osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 6,025 miliona – poinformowała Straż Graniczna.

  • 8:18

    Tylko w okresie od 10 do 16 listopada do szpitali w okupowanym przez rosyjskie wojska mieście Gorłówka w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, trafiło około 500 rannych żołnierzy wroga. Znaczna część spośród nich to osoby, które zostały niedawno zmobilizowane w Rosji - powiadomił w porannym komunikacie ukraiński sztab generalny.

  • 7:51

    Większość państw członkowskich Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) stanowczo potępiła agresję Rosji na Ukrainę, ale pojawiły się też odmienne opinie na ten temat – napisano we wspólnej deklaracji przywódców ze szczytu w Bangkoku.

  • 7:15

    Dynamika wojny powoduje, że musimy być przygotowani na kolejną falę uchodźców wojennych z Ukrainy - powiedział PAP wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker.

  • 6:57

    Po miesiącach rosyjskiej okupacji na podwórka domów w Chersoniu wyszły dzieci. Z radością i niebiesko-żółtymi flagami zatkniętymi na patykach witają ukraińskich żołnierzy, a mali chłopcy z zabawkowymi karabinami organizują punkty patrolowe.

    Na podwórka w wyzwolonym Chersoniu po kilku miesiącach wyszły dzieci. Do miasta dojechał pierwszy pociąg z Kijowa

  • 6:31

    Wojna Rosja - Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin, 19 listopada 2022 roku

  • 4:54

    Stacja Nexta TV opublikowała nagranie, ukazujące ukraińskiego żołnierza, płaczącego z radości po wyzwoleniu Chersonia, swojego rodzinnego miasta.

  • 4:51

    W ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie odparły ponad 100 rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.



    "W obwodzie donieckim trwają bardzo zacięte walki. Nieprzerwanie. Nie ustąpimy jednak wrogowi nawet na krok (...) Wszędzie utrzymamy nasze pozycje"

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: