Włoski komik-polityk wieszczy katastrofę za pół roku


Szef populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd, komik Beppe Grillo, przewiduje, że cały włoski system polityczny rozpadnie się za pół roku z powodu niewypłacalności państwa. W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Focus" zasugerował też rezygnację z euro.

- Daję starym partiom jeszcze pół roku, a potem nastąpi koniec - powiedział Grillo w rozmowie z "Focusem", opublikowanej w sobotę na stronie internetowej tygodnika.

- Potem rząd nie będzie w stanie wypłacać emerytur ani płacić pensji urzędnikom - dodał 64-letni komik, którego partia zdobyła w niedawnych wyborach do Izby Deputowanych 25,5 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce.

Włochy z pętlą na szyi?

Grillo powiedział, że tradycyjne partie polityczne nie myślą poważnie o reformie kraju. - Blefują tylko, żeby zyskać na czasie - zauważył polityk. Jego zdaniem Włochy duszą się w pętli długów państwowych i muszą w związku z tym renegocjować warunki spłaty kredytów. - Jeżeli odsetki dojdą do granicy 100 mld euro rocznie, to zginęliśmy - powiedział Grillo, sugerując, że jeśli warunki spłaty kredytów nie ulegną zmianie, Włochy powinny zrezygnować z euro i powrócić do dawnej narodowej waluty.

Włochy z wyborczym kacem

W wyniku zakończonych w poniedziałek wyborów we Włoszech powstał polityczny pat. Centrolewica Piera Luigiego Bersaniego zdobyła, co prawda, większość w Izbie Deputowanych, lecz nie uzyskała jej w Senacie, co zmusza to ugrupowanie do poszukiwania koalicjanta. W wywiadzie dla "Focusa" Grillo oświadczył, że zawarłby sojusz z Bersanim oraz liderem centroprawicy, byłym premierem Silvio Berlusconim, gdyby ich ugrupowania zgodziły się na reformy: natychmiastową zmianę ordynacji wyborczej, likwidację zwrotu kosztów kampanii wyborczej i ograniczenie do dwóch kadencji czasu sprawowania mandatu dla wszystkich posłów. - Nie zgodzą się na to - przewiduje komik. Lider Ruchu Pięciu Gwiazd ocenił, że dobrze się stało, iż jego ruch nie zdobył od razu większości w parlamencie. - To była próba generalna - zauważył.

Autor: mk/tr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości