Świat

Włosi obniżają kary za nieszczepienie dzieci

Świat

[object Object]
Jak groźne może być nieszczepienie dzieci? ["Czarno na białym" z 19.06.2017 r.]tvn24
wideo 2/4

Rodzice, którzy nie wywiążą się z obowiązku zaszczepienia dzieci, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 500 euro - postanowił Senat pracujący nad rządowym dekretem w tej sprawie. Grzywna została obniżona, bo w poprzedniej wersji wynosiła od 500 do 7500 euro.

Izba wyższa parlamentu jednomyślnie przyjęła poprawkę o obniżeniu kary finansowej, zgłoszoną przez opozycyjne ugrupowanie Forza Italia do dekretu wprowadzającego obowiązek przedstawienia świadectwa szczepień w chwili zapisu dzieci do żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej.

Także jednomyślnie Senat przyjął poprawkę przewidującą, że rodzice i prawni opiekunowie będą wzywani do lokalnych oddziałów służby zdrowia, gdzie będą musieli wyjaśnić, dlaczego nie zaszczepili dzieci.

10 obowiązkowych szczepień

Podczas prac wykreślono natomiast zapis, na mocy którego instytucje służby zdrowia i oświaty musiałyby zawiadamiać sąd dla nieletnich o przypadkach dzieci, które nie zostały zaszczepione.

Na rządowej liście jest 10 obowiązkowych szczepień, między innymi przeciwko odrze, różyczce, tężcowi, kokluszowi, polio, śwince i ospie.

Autor: pk/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock