Świat

Rozbili siatkę terrorystów. Kierował mułła z Norwegii

Świat

Frida TørringMułła Krekar stał na czele siatki

We Włoszech i innych krajach Europy aresztowano w czwartek 17 osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną podczas operacji przeprowadzonej przez karabinierów we współpracy z miejscowymi policjami. Wśród zatrzymanych są Kurdowie z Iraku i obywatel Kosowa.

Operację antyterrorystyczną, której szczegóły przedstawiono na konferencji prasowej w Rzymie, koordynowała Europejska Jednostka Współpracy Sądowej, Eurojust. To była największa operacja policyjna w Europie od 20 lat - podkreślono.

Aresztowań dokonano we włoskich miastach Bolzano, Parma i Brescia oraz w Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Śledczy ustalili, że niektóre osoby objęte wcześniej dochodzeniem zginęły od tego czasu w walkach w Syrii i Iraku - podały media. Organizacją dżihadystów, mającą filie w krajach Europy, w tym bardzo prężną we Włoszech, kierował z więzienia w Norwegii Faraj Ahmad Najmuddin znany jako mułła Krekar, który w 2001 roku założył grupę terrorystyczną Ansar Al-Islam. Zawarła ona sojusz z Państwem Islamskim. Siatka planowała zamachy na parlamentarzystów i dyplomatów w Norwegii w odwecie za zatrzymanie jej lidera.

Niebezpieczna grupa

Karabinierzy z oddziału do zadań specjalnych poinformowali, że rozbita grupa była bardzo niebezpieczna, głównie dlatego, że zachowała tradycyjną strukturę z wyraźnym systemem hierarchicznym. Ponadto ze śledztwa karabinierów wynika, iż odgrywająca istotną rolę komórka siatki terrorystycznej we Włoszech skoncentrowana była na krzewieniu ideologii dżihadystów i rekrutacji na front w Iraku i Syrii. Nie było natomiast zagrożeniami atakami we Włoszech. Jeden z siedmiu aresztowanych w tym kraju islamskich radykałów rekrutację oraz szkolenia, także za pośrednictwem internetu prowadził w swym mieszkaniu w Merano na północy Włoch. To miasto w regionie Trydent-Górna Adyga było, jak wskazują ustalenia śledczych, miejscem tajnych spotkań kandydatów na dżihadystów. Inny mężczyzna podejrzewany o terroryzm został zatrzymany we Włoszech w chwili, gdy udawał się na komendę policji, by odnowić zezwolenie na pobyt.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Frida Tørring