Wybory na lidera brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Sunak, Mordaunt i Truss w kolejnym etapie

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii odbyła się kolejna tura wyborów na przewodniczącego Partii Konserwatywnej, który zastąpi Borisa Johnsona także na stanowisku brytyjskiego premiera. Do kolejnego etapu głosowania przeszedł były minister finansów Rishi Sunak, wiceminister handlu międzynarodowego Penny Mordaunt oraz szefowa dyplomacji Liz Truss.

W przeprowadzonej po południu czwartej turze najwięcej głosów - 118 - znowu uzyskał Rishi Sunak, wyprzedzając Penny Mordaunt (która otrzymała 92 głosy) i Lizz Truss (86). Czwarte, ostatnie miejsce - uzyskawszy poparcie 59 posłów - zajęła była wiceminister ds. społeczności lokalnych i była wiceminister ds. równości Kemi Badenoch, która tym samym odpadła z dalszej rywalizacji.

Rishi Sunakgov.uk

W porównaniu z poniedziałkową trzecią turą Sunak zyskał tylko trzy głosy, najwięcej - 15 głosów - zyskała natomiast Truss, która stopniowo nadrabia straty do Mordaunt.

Sunak faworytem w głosowaniu deputowanych

Sunak, Truss i Mordaunt będą uczestniczyć w środę w piątej turze wyborów. Będzie ona ostatnią, w której będą głosować członkowie klubu poselskiego konserwatystów. Spośród finałowej dwójki zwycięzcę wyłonią w głosowaniu pocztowym wszyscy członkowie Partii Konserwatywnej. Nazwisko nowego lidera ma zostać ogłoszone najpóźniej 5 września i tego dnia przejmie on urząd premiera kraju, zastępując w tej roli Borisa Johnsona.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki, Sunak może być niemal pewien, że znajdzie się w czołowej dwójce. Trudno natomiast przewidzieć, kto będzie jego przeciwniczką, bo Mordaunt ma przewagę nad Truss, ale większość posłów, którzy popierali Badenoch, teraz zapewne przerzuci swoje poparcie na szefową dyplomacji.

Trzeba też pamiętać, że preferencje szeregowych członków partii rozkładają się inaczej niż jej posłów i w ostatniej turze Sunak nie będzie faworytem. Według opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka YouGov w głosowaniu członków partii Sunak przegrywa zarówno z Mordaunt (37:53 proc.), jak i z Truss (35:53 proc.).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gov.uk

Pozostałe wiadomości