TVN24 | Świat

Co zrobią, jeśli Szkocja będzie chciała referendum? Truss i Sunak odpowiedzieli

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP

Liz Truss i Rishi Sunak, czyli kandydaci do przejęcia schedy po Borisie Johnsonie, odnieśli się do ewentualnego nowego referendum niepodległościowego w Szkocji. Truss powiedziała, że chce konstruktywnych relacji z władzami w Edynburgu, natomiast będzie ignorować wezwania do zgody na przeprowadzenie referendum. Sunak stwierdził, że "byłoby to całkiem szalone", gdyby jakikolwiek rząd skupiał się na referendum niepodległościowym w czasie, gdy trwa kryzys związany z wysokimi kosztami życia.

Liz Truss i Rishi Sunak, którzy ubiegają się o przywództwo w Partii Konserwatywnej, w ramach serii wyborczych spotkań z członkami tego ugrupowania w całym kraju, byli we wtorek w Perth w Szkocji. Jednym z głównych tematów debaty był plan szkockiego rządu, aby jesienią 2023 roku przeprowadzić referendum niepodległościowe, na co zgodę powinien wyrazić rząd w Londynie.

Obydwoje wyraźnie zapowiedzieli, że w przypadku objęcia urzędu premiera, takiej zgody nie wyrażą. Truss, która wcześniej mówiła, że zamierza ignorować szefową szkockiego rządu Nicolę Sturgeon, wyjaśniła we wtorek, iż chce konstruktywnych relacji z władzami w Edynburgu, natomiast będzie ignorować wezwania do zgody na przeprowadzenie referendum.

Sunak z kolei powiedział, że nie chce ignorować Sturgeon, lecz zamierza stawić jej czoła i ją pokonać, wskazując na zaniedbywane przez jej rząd sprawy, takie jak znacznie wyższa liczba zgonów z powodu nadużywania alkoholu i narkotyków w Szkocji niż w pozostałych częściach kraju. Oświadczył też, że "byłoby to całkiem szalone", gdyby jakikolwiek rząd skupiał się na referendum niepodległościowym w czasie, gdy trwa kryzys związany z wysokimi kosztami życia.

Nazwisko nowego lidera Partii Konserwatywnej zostanie ogłoszone 5 września, a dzień później zwycięzca zastąpi Borisa Johnsona na stanowisku premiera kraju. Wszystkie sondaże wskazują, że partyjne wybory wygra Truss, która ma ponad 20 punktów procentowych przewagi nad Sunakiem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości