Sunak wygrywa debatę, Truss faworytką wyborów na szefa Partii Konserwatywnej

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Według widzów zgromadzonych w studiu telewizji Sky News, były minister finansów Rishi Sunak wyraźnie wygrał przeprowadzoną w czwartek wieczorem debatę telewizyjną kandydatów na nowego premiera Wielkiej Brytanii. Jednak to szefowa dyplomacji Liz Truss pozostaje faworytką wyborów.

W zorganizowanym przez stację Sky News pojedynku kandydaci na lidera Partii Konserwatywnej Rishi Sunak i Liz Truss nie dyskutowali ze sobą, lecz odpowiadali na pytania widowni i prowadzącej program dziennikarki.

Truss starała się akcentować swoją uczciwość, podkreślała także, że zawsze będzie słuchać ludzi, a jeśli jakaś polityka nie działa, nie będzie się jej kurczowo trzymać, lecz ją zmieni. Przekonywała, że recesja, przed którą kilka godzin wcześniej ostrzegł Bank Anglii "nie jest nieunikniona" i obiecała "odważne" działania, w tym w kwestii obniżania podatków, kontrastujące z ostrożnością Sunaka.

Były minister finansów odparł, że pomysły Truss "pogorszą sytuację" i podkreślił, że najpierw trzeba opanować rosnącą inflację, zanim będzie można zmniejszać podatki. Wskazywał, że to nie obciążenia podatkowe powodują recesję, lecz inflacja. Przypominał też publiczności o swoich działaniach w opanowaniu sytuacji gospodarczej po wybuchu pandemii COVID-19.

Sunak wygrywa debatę, Truss prowadzi w sondażach

Po zakończeniu debaty widzowie, poproszeni o ocenienie, kto ich zdaniem wypadł bardziej przekonująco, w większości wskazali na Sunaka. Według opublikowanego dwa dni wcześniej badania szefowa dyplomacji ma - nie uwzględniając osób niezdecydowanych - 38 punktów procentowych przewagi nad Sunakiem.

Członkowie Partii Konserwatywnej mają czas do 2 września, aby oddać głos na któregoś z dwojga kandydatów. Nazwisko nowego lidera zostanie ogłoszone 5 września, a dzień później zwycięzca zastąpi Borisa Johnsona na stanowisku premiera kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości