TVN24 | Świat

"Siły zbrojne muszą myśleć i działać inaczej". Mniej brytyjskich żołnierzy, więcej głowic atomowych

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Wielka Brytania zredukuje stan osobowy sił zbrojnych tak, by do 2025 roku wynosił on 72,5 tysiąca aktywnego personelu wojskowego – przekazał w Izbie Gmin minister obrony Ben Wallace. Jak tłumaczył, brytyjska armia postawi na rozbudowę nowych technologii, takich jak drony czy walka w cyberprzestrzeni. 

Zapowiedziana przez niego redukcja jest konsekwencją przeprowadzanego przez ostatni rok i przedstawionego w zeszłym tygodniu zintegrowanego przeglądu polityki bezpieczeństwa, obronnej i zagranicznej, którego celem było zidentyfikowanie wyzwań w nadchodzących latach i dopasowanie do nich posiadanych zasobów. Już w listopadzie zeszłego roku premier Boris Johnson ogłosił, że w ciągu najbliższych czterech lat wydatki na wojsko zostaną zwiększone o 16,5 miliarda funtów, co jest największym wzrostem od końca zimnej wojny.

OGLĄDJA TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak wyjaśnił Ben Wallace, konieczne jest przejście od "masowej mobilizacji do szybkości wieku informacyjnego", gdyż siły zbrojne muszą być w stanie "wyszukać i zrozumieć" nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. - Siły zbrojne muszą myśleć i działać inaczej, nie będą już utrzymywane jako ostatnia deska ratunku, ale staną się bardziej obecną aktywną siłą na całym świecie - mówił Wallace w Izbie Gmin.

Minister zapowiada zmiany w brytyjskiej armii Shutterstock

Nowe technologie w służbie brytyjskiej armii

- Zwiększona zdolność armii do rozlokowania i przewaga technologiczna będą oznaczać, że większy efekt można osiągnąć przez mniejszą liczbę osób. Dlatego podjąłem decyzję o zredukowaniu wielkości armii z dzisiejszego stanu 76 500 osób wyszkolonego personelu do 72 500 do 2025 roku - oświadczył. Wskazał, że już od połowy ubiegłej dekady siły zbrojne nie osiągały ustalonego celu osobowego, jakim było utrzymywanie 82 tysięcy przeszkolonych żołnierzy.

Wyjaśnił, że uwaga - a także środki finansowe - zostaną skierowanie przede wszystkim na rozbudowę nowych zdolności bojowych, takich jak drony szpiegowskie i bojowe, działania w cyberprzestrzeni, wojnę elektroniczną czy stworzenie dowództwa sił kosmicznych.

W opublikowanym w zeszłym tygodniu przeglądzie zapowiedziano, że Wielka Brytania zwiększy maksymalny limit posiadanych głowic nuklearnych z 180 do 260.

Przed ogłoszeniem redukcji liczebności wojska, Boris Johnson rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, którego zapewnił, że w efekcie zwiększonych inwestycji łączne wydatki Wielkiej Brytanii na obronę wyniosą 2,2 procent PKB, czyli więcej niż wynosi ustalony przez członków Sojuszu minimalny cel.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock