TVN24 | Świat

Królowa Elżbieta II uczciła setną rocznicę urodzin księcia Filipa. Zasadziła specjalną różę

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

W celu uczczenia rocznicy urodzin swego zmarłego męża, księcia Filipa, królowa Elżbieta II zasadziła w ogrodach na zamku w Windsorze nowo wyhodowany gatunek róży, nazwany jego imieniem - poinformował w środę wieczorem Pałac Buckingham. Zmarły w kwietniu książę Edynburga w czwartek obchodziłby setne urodziny. 

Róża jest prezentem od Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS), a wyhodowała ją firma Harkness Roses, która hoduje i uprawia brytyjskie róże od 1879 roku. Opublikowane przez Pałac Buckingham zdjęcia pokazują, jak królowa - ubrana w niebieską sukienkę i okulary przeciwsłoneczne - odbiera Różę Księcia Edynburga z rąk prezesa RHS Keitha Weeda, a następnie przygląda się, jak główny ogrodnik zamku w Windsorze Philip Carter sadzi w jej imieniu maleńki krzew w pasie róż w ogrodzie na wschodnim tarasie. Upamiętnienie miało miejsce w zeszłym tygodniu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Firma Harkness Roses przekaże 2,5 funta z każdej sprzedanej róży nowego gatunku na Fundusz Żywego Dziedzictwa Nagrody Księcia Edynburga, który pomoże młodym ludziom ze wszystkich środowisk wziąć udział w programie nagród młodzieżowych ustanowionym przez Filipa w 1956 roku. Od jego śmierci fundusz zebrał już pół miliona funtów.

Książę Filip, który był małżonkiem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł na zamku w Windsorze 9 kwietnia, na dwa miesiące i jeden dzień przed swoimi setnymi urodzinami.

Książę Filip miał 99 latShutterstock

Po jego śmierci królowa powróciła do swoich pełnienia oficjalnych obowiązków i w niedzielę na zamku w Windsorze przyjmie prezydenta USA Joe Bidena i jego żonę Jill.

Autor:ft//now

Źródło: PAP