Wiceminister przemysłu zastrzelony w Teheranie

Świat

Wikipedia-CC-BY/Hamed SaberMinister został zastrzelony w Teheranie

Nieznany sprawca zastrzelił w niedzielę wieczorem w Teheranie irańskiego wiceministera przemysłu Safdara Rahmata Abadiego - poinformowała irańska agencja prasowa IRNA. Zabójstwo irańskiego urzędnika wysokiej rangi jest pierwszą taką sprawą od wielu lat.

Według pierwszych ustaleń policji, Abadi został śmiertelnie postrzelony w głowę i klatkę piersiową. Oba strzały padły wewnątrz samochodu, w którym siedział wiceminister, co wskazuje na to, że znajdował się w nim także zabójca. W pojeździe nie znaleziono śladów walki.

Zabójcy udało się uciec. Na razie nie wiadomo, jaki był motyw tego morderstwa.

Agencja studencka ISNA podała z kolei, że na miejscu pracowali śledczy i prokurator, ale nikogo nie zatrzymano w sprawie.

Zamachy na urzędników

W ostatnich tygodniach dochodziło do licznych ataków na irańskich wojskowych i lokalnych urzędników, ale zabójstwo wysokiego urzędnika państwowego jest pierwszym takim przypadkiem od wielu lat.

W ubiegłym tygodniu islamiści sunniccy wzięli odpowiedzialność za zabójstwo irańskiego prokuratora w prowincji Sistan Baluchistan. Twierdzili, że to zemsta za powieszenie 16 więźniów grupy Jaish ul-Adl. Bojownicy przeprowadzili atak, w wyniku którego zabitych zostało 14 strażników granicznych.

Autor: pk\mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY/Hamed Saber