Alarm w Moskwie. Sygnały o możliwych zamachach


Z powodu zagrożenia ze strony ekstremistów w Moskwie zaostrzono środki bezpieczeństwa - poinformował szef stołecznej policji Anatolij Jakunin.

- Wzmocniliśmy pracę organów spraw wewnętrznych w Moskwie w związku z pogróżkami płynącymi z różnych źródeł - oświadczył Jakunin, cytowany przez państwową telewizję informacyjną Rossija-24.

Przekazał, że policja monitoruje "strefy przemysłowe, targowiska i inne miejsca, w których mogą przebywać cudzoziemcy lub osoby pozostające w polu zainteresowania operacyjnego, w tym w związku z działalnością ekstremistyczną".

- Pracujemy we wzmocnionym reżimie - oznajmił Jakunin.

"Przeszkolenia w obozach IS"

11 października w Moskwie zatrzymano grupę osób podejrzanych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego w środkach transportu miejskiego w stolicy Rosji. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) podała wówczas, że osoby te przeszły przeszkolenie w obozach tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w Syrii.

"W Moskwie ustalono adres, pod którym przebywało czasowo od sześciu do 11 osób. Część z nich przeszła szkolenie bojowe w obozach IS w Syrii i przybyła do Rosji na długo przed rozpoczęciem rosyjskiej operacji wojskowej" - poinformowała FSB.

Dodała, że podczas rewizji w tym lokalu znaleziono gotową do użycia bombę zawierającą 5 kg materiału wybuchowego. W mieszkaniu natrafiono również na detonator, precyzyjną wagę, narzędzia i instrukcje do konstruowania ładunków wybuchowych.

Autor: tas//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości