Świat

Austria z rządem o "chrześcijańskich wartościach". Gratulacje od Orbana

Świat

kormany.huSebastian Kurz został kanclerzem Austrii

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował Sebastianowi Kurzowi, który w poniedziałek został zaprzysiężony na kanclerza Austrii. Wyraził przy tym nadzieję na dobrą współpracę.

Orban podkreślił w liście do Kurza, którego treść udostępnił rzecznik węgierskiego premiera Bertalan Havasi, że cieszy się, iż Austrią znów może kierować rząd wyrastający z wartości chrześcijańskich i konserwatywnych.

"Z wielkimi oczekiwaniami patrzę na stojącą przed nami wspólną pracę, dzięki której możemy się przyczynić do wzmocnienia stosunków węgiersko-austriackich, do rozwoju regionu środkowoeuropejskiego i do przywrócenia bezpieczeństwa naszego kontynentu" – podkreślił Orban.

Kurz kanclerzem

Kurz został w poniedziałek zaprzysiężony na kanclerza Austrii. Koalicyjnym partnerem jego chadeckiej partii OeVP jest skrajnie prawicowa FPOe.

Przeprowadzone w październiku przedterminowe wybory do austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu) były efektem rozpadu funkcjonującej od końca 2013 roku "wielkiej koalicji" Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) i OeVP, w której od dłuższego czasu dochodziło do poważnych rozdźwięków.

Ludowcy uzyskali w wyborach 31,5 procent głosów, socjaldemokraci pod wodzą dotychczasowego kanclerza Christiana Kerna 26,9 procent, a FPOe 26 procent.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kormany.hu

Pozostałe wiadomości