Świat

USA nie dołoży do pakistańskiej "Ulicy Sezamkowej"

Świat


Ambasada USA w Pakistanie podała, że zakończyła swój udział w ocenianym na 20 mln dolarów projekcie lokalnej wersji telewizyjnego programu edukacyjnego dla dzieci "Ulica Sezamkowa".

Towarzyszą temu doniesienia o korupcji wśród pakistańskich realizatorów projektu. Chodzi o pakistański teatr lalkowy Rafi Peer Theatre Workshop z Lahaur, który współpracował z twórcą amerykańskiego programu.

Rzecznik ambasady Robert Raines powiedział, że USA zakończyły finansowanie; odmówił podania szczegółów.

Nieprawidłowości finansowe

Jak poinformowała gazeta "The Pakistan Today", powołując się na źródła bliskie przedsięwzięciu, przyczyną tej decyzji były nieprawidłowości finansowe w Rafi Peer, którego przedstawiciele mieli spłacać z amerykańskich funduszy stare długi i zatrudniać na korzystnych umowach swoich krewnych.

Rafi Peer zaprzecza tym oskarżeniom; twierdzi, że po dostarczeniu 10 mln dolarów USA zakończyły swój udział w projekcie z powodu braku dostępnych funduszy.

Promować tolerancję

Pakistańska wersja "Ulicy Sezamkowej" pojawiła się w telewizji po raz pierwszy w grudniu i miała być nadawana przez co najmniej kilka sezonów. USA miały nadzieję, że program wpłynie na poprawę edukacji w kraju, w którym jedna trzecia z 3 mln dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym nie chodzi do szkoły.

Program miał również przyczynić się do promocji bardziej tolerancyjnych postaw w czasach rosnącej radykalizacji poglądów w Pakistanie.

"Ulica Sezamkowa", nadana po raz pierwszy w 1969 roku, od tego czasu pojawiła się w 20 krajach, w tym także muzułmańskich, jak Bangladesz i Indonezja.

Autor: jak/fac/k / Źródło: PAP