Świat

"Marzę o sposobie zabicia prawie każdej osoby na ziemi". Oficer straży przybrzeżnej planował zamach

Świat


Aresztowano oficera amerykańskiej straży przybrzeżnej, który "zamierzał zamordować niewinnych cywilów na skalę rzadko spotykaną w tym kraju" - w czwartek podało brytyjskie BBC, powołując się na dokumenty sądowe. Mężczyzna miał inspirować się zamachem Norwega Andersa Breivika z lipca 2011 roku.

Straż przybrzeżna potwierdziła, iż członek tej służby został aresztowany, lecz nie udzieliła dalszych informacji.

Arsenał i lista celów

15 lutego w domu 49-letniego porucznika Christophera Paula Hassona policja znalazła 15 sztuk broni, ponad tysiąc sztuk amunicji oraz narkotyki - poinformował w dokumentach przedstawionych sądowi Robert Hur, okręgowy prokurator federalny. Oficer usłyszał w związku z tym zarzuty nielegalnego posiadania broni oraz narkotyków.

Z dokumentów cytowanych przez BBC wynika, że aresztowany sporządził listę osób, w tym znanych polityków Partii Demokratycznej, którzy mogli stać się jego ofiarami. Wśród celów BBC wymienia przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oraz lidera demokratów w Senacie USA Chucka Schumera.

- Oskarżony zamierzał zamordować niewinnych cywilów na skalę rzadko spotykaną w tym kraju - powiedział Robert Hur. Dodał, że aresztowany jest terrorystą zdecydowanym popełnić czyny, których celem jest "wpłyniecie na działania rządu".

"Marzę o sposobie zabicia prawie każdej osoby na ziemi" - napisał Hasson w czerwcu 2017 roku w szkicu maila. W tekście tym mężczyzna rozważa, które metody "spowodowania całkowitego zniszczenia" byłyby najskuteczniejsze i bierze pod uwagę atak biologiczny, a następnie zanieczyszczenie dostaw żywności.

Według amerykańskich mediów, aresztowany mieszkał na przedmieściach Silver Spring w stanie Maryland.

Zamach Andersa Breivika

Jak twierdzi prokuratura, od 2017 roku Christopher Hasson czerpał wiedzę, jak gromadzić broń i sporządzić listę potencjalnych ofiar z fragmentów manifestu Andersa Breivika.

Anders Behring Breivik przeprowadził 22 lipca 2011 roku zamach bombowy na budynek rządowy w Oslo, w którym mieściła się m.in kancelaria premiera. Zginęło w nim osiem osób. Kilka godzin później pojawił się w przebraniu policjanta na obozie młodzieżowym Partii Pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób.

Jego proces odbył się w dniach 16 kwietnia - 22 czerwca 2012 roku. Został skazany na maksymalną w Norwegii karę 21 lat więzienia.

Autor: mm/ja / Źródło: BBC, PAP