Świat

Jemenowi grozi "największa klęska głodu od dziesięcioleci". USA apelują o zdjęcie blokady

Świat


Amerykański Departament Stanu wydał w poniedziałek oświadczenie wzywające pilnie do przywrócenia "pełnego humanitarnego i handlowego dostępu do Jemenu" oraz umożliwienia dostaw żywności z ONZ.

Pomoc żywnościowa w ramach ONZ-owskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP) nie dociera do głównego portu Jemenu, Al-Hudajdy, od końca listopada - napisano w oświadczeniu. Departament Stanu apeluje też o zainstalowanie w porcie nowych żurawi.

Wydany w poniedziałek komunikat dotyczy piątkowego spotkania zastępcy sekretarza stanu USA Johna J. Sullivana z przedstawicielami organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Cytowany w komunikacie Sullivan powtórzył, że rozwiązanie konfliktu w Jemenie nie może mieć charakteru militarnego, lecz jedynie polityczny. Arabia Saudyjska i jej sojusznicy wprowadzili 6 listopada blokadę Jemenu - powietrzną, lądową i morską, by powstrzymać dokonywany ich zdaniem z Iranu przerzut broni dla Hutich. Zablokowali wszelkie połączenia z Jemenem w odpowiedzi na wystrzelenie z terytorium tego kraju rakiety balistycznej w kierunku Rijadu.

Statek z mąką

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała 9 listopada koalicję do zdjęcia blokady, mogącej doprowadzić do "największej klęski głodu od dziesięcioleci" w kraju, w którym już doszło do "katastrofy humanitarnej". 26 listopada do Al-Hudajdy dotarł statek wiozący 5500 ton mąki. Pod koniec listopada w Sanie wylądowały też pierwsze samoloty z pomocą humanitarną - podały agencje. Informowały także o przybyciu pracowników organizacji humanitarnych.

Autor: MR//kg / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości