TVN24 | Świat

Blinken zapewnia Francję o dalszej współpracy w regionie Indo-Pacyfiku

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, nawiązując do ogłoszonego w środę trójstronnego paktu USA, Wielkiej Brytanii i Australii, zapewnił że Francja jest "istotnym partnerem" Stanów Zjednoczonych w regionie Indo-Pacyfiku. Blinken stwierdził, że USA będą kontynuowały współpracę z Paryżem w tym zakresie.

- Partnerstwo z Australią i Wielką Brytanią pokazuje, że chcemy współpracować z naszymi partnerami, w tym w Europie, aby zapewnić wolną i otwartą strefę Indo-Pacyfiku – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Kraje europejskie odgrywają ważną rolę w strefie Indo-Pacyfiku, chcemy kontynuować ścisłą współpracę z NATO, z Unią Europejską i innymi krajami w tym zakresie – dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Antony Blinken zapewnił, że USA współpracuje bardzo ściśle z Francją w kwestii wielu wspólnych priorytetów w regionie Indo-Pacyfiku, ale także poza nim. - Będziemy nadal to robić. Przywiązujemy fundamentalne znaczenie do tej relacji, do tego partnerstwa - mówił.

Ogłoszenie w środę przez amerykańskiego prezydenta Joe Bidena paktu AUKUS, nastawionego na współpracę obronną w regionie Indo-Pacyfiku, wywołało duże niezadowolenie we Francji, a szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian nazwał to "ciosem w plecy". Oznacza ono bowiem wycofanie się Australii z olbrzymiego zamówienia na francuskie okręty podwodne.

Australia kupi amerykańskie okręty podwodne o napędzie atomowym

W czwartek premier Australii Scott Morrison ogłosił zamiar pozyskania amerykańskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym i zbudowanie we współpracy z USA i z Wielką Brytanią floty atomowych okrętów podwodnych, złożonej z co najmniej ośmiu jednostek.

Z kolei australijski minister obrony Peter Dutton wyjaśnił, że Canberra zdecydowała się zrezygnować z zamówienia na francuskie okręty podwodne, ponieważ brytyjsko-amerykańskie okręty leżą bardziej w interesie jego kraju.

- Potrzebujemy okrętu podwodnego o napędzie atomowym i przyjrzeliśmy się naszym możliwościom – powiedział minister. - Francuzi mają wersję, która nie jest lepsza od tej stosowanej przez USA i Wielką Brytanię, a ostatecznie nasza decyzja opierała się na tym, co leży w najlepszym interesie bezpieczeństwa narodowego naszego kraju - dodał.

USS Michigan, amerykański okręt podwodny o napędzie nuklearnymEPA/YONHAP/PAP

Psaki: Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku

Zapewnienia Blinkena nie przekonują jednak Paryża. Ambasada Francji w Waszyngtonie poinformowała o odwołaniu zaplanowanej na piątek uroczystej gali w rocznicę bitwy morskiej w Zatoce Chesapeake w czasie wojny o niepodległość USA, zakończonej zwycięstwem floty francuskiej nad flotą brytyjską.

W czwartek krytykę Chin i Francji dotyczącą paktu odrzucił Biały Dom. Jego rzeczniczka Jen Psaki powiedziała, że porozumienie nie jest wymierzone w Chiny, mimo iż USA mają coraz większe obawy dotyczące chińskich wpływów w regionie Indo-Pacyfiku. - Nie szukamy konfliktu z Chinami – podkreśliła. - Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku - dodała.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP