Świat

Ukraina zmienia zdanie: Uciekiniera z Rosji nie porwała FSB

Świat

Aktualizacja:
RIA Novosti Archive/Andrey Stenin/CC BY-SA 3.0Na nagraniach ujawnionych przez rosyjskie media Razwozżajewa prowadzą agenci FSB

Rano w czwartek MSW Ukrainy przyznało, że porwany kilka dni temu w Kijowie i potajemnie przewieziony do Moskwy rosyjski opozycjonista Leonid Razwozżajew został uprowadzony przez "struktury siłowe obcych państw". Do takiego wniosku doszedł rzecznik MSW Wołodymyr Poliszczuk na podstawie nagrań, opublikowanych przez rosyjskie media. Wieczorem zmienił zdanie.

- Zrozumiałe, że nie byli to przestępcy. To nie jest kwestia o charakterze kryminalnym, lecz kwestia współdziałania struktur siłowych, o którym nic mi nie wiadomo - powiedział rano Poliszczuk agencji Interfax-Ukraina.

- Najprawdopodobniej działały tu służby innych państw. Do takiego wniosku można dojść po obejrzeniu nagrań, na których widać, jak jest on prowadzony przez pracowników Federalnej Służby Bezpieczeństwa - oświadczył przedstawiciel resortu.

Wieczorem zmienił zdanie, o czym doniosła gazeta internetowa "Ukrainska Prawda". - Milicja nie posiada informacji, że działały tam służby specjalne - powiedział w rozmowie z tym portalem Poliszczuk.

- Powiedziałem, że porwanie człowieka jest przestępstwem, a następnego dnia Razwozżajew został pokazany w telewizji w towarzystwie rosyjskich funkcjonariuszy. Wyciągnęli z tego wniosek (dziennikarze), że milicja oświadcza, iż Razwozżajewa zatrzymały służby specjalne - wyjaśnił "Ukrainskiej Prawdzie". - My jednak nie możemy tak mówić. Milicja może informować tylko o sprawdzonych faktach - powiedział Poliszczuk.

Ścigany za spisek

Razwozżajew - aktywista radykalnego rosyjskiego Frontu Lewicy - został uprowadzony w ub. piątek po opuszczeniu kijowskiego biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. (UNHCR), gdzie dowiadywał się o możliwość uzyskania azylu. W niedzielę w Moskwie sąd nakazał aresztowanie go na dwa miesiące, we wtorek postawiono mu zarzut "przygotowywania masowych rozruchów".

W związku z uprowadzeniem opozycjonisty zaniepokojenie wyraził Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Ostrzegł on, że za wydanie Rosji Razwozżajewa Ukraina może być pociągnięta do odpowiedzialności za "rażące naruszenie prawa wewnętrznego i międzynarodowego". MSZ Ukrainy odmówiło we wtorek komentowania tej sprawy.

Porwanie, tortury, groźby

Umieszczony w Lefortowie Razwozżajew odpowiadał we wtorek - w obecności funkcjonariuszy tego aresztu śledczego w Moskwie - na pytania członków społecznej komisji, w której skład wchodziła dziennikarka tygodnika "Nowoje Wriemia". Pismo zmieściło w środę relację aresztowanego; wynika z niej, że porwany w Kijowie opozycjonista został przewieziony ze skrępowanymi taśmą nogami i zasłoniętymi oczami do granicy, gdzie przesadzono go z jednego mikrobusu do drugiego, którym dowieziono go do jakiejś piwnicy w zrujnowanym domu. Tam przebywał przez trzy dni w kapturze na głowie, kajdankach, bez picia, jedzenia i możliwości skorzystania z toalety. Tam też, według Razwozżajewa, domagano się od niego zeznań; straszono go, że jeśli nie odpowie na pytania, to zginą jego dzieci i żona. Przesłuchujący go, jak powiedział Razwozżajew, wiedzieli, że ma 8-letnią córkę, 16-letniego syna i gdzie pracuje jego żona. Straszono go też wstrzyknięciem "serum prawdy", po którym zostanie niepełnosprawny. Opozycjonista twierdzi, że pod presją podpisał przyznanie się do winy, które musiał przeczytać do kamery.

Śledczy: Sam się zgłosił

Komitet Śledczy FR w poniedziałek po południu potwierdził fakt aresztowania opozycjonisty. Rzecznik Komitetu Władimir Markin oświadczył, że Razwozżajew "sam zwrócił się do Komitetu Śledczego FR i wyraził gotowość przyznania się do winy".

Razwozżajew był ścigany pod zarzutem podjęcia przygotowań do organizacji w Rosji masowych rozruchów. Dochodzenie w tej sprawie Komitet Śledczy FR wszczął w ubiegłą środę. Podejrzanymi są też m.in. koordynator Frontu Lewicy Siergiej Udalcow i jego bliski współpracownik Konstantin Lebiediew. Ten drugi już w czwartek został aresztowany na dwa miesiące. Natomiast Udalcowowi śledczy zakazali opuszczania Moskwy. Razwozżajew jest asystentem deputowanego do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, z lewicowej partii Sprawiedliwa Rosja Ilii Ponomariowa. Ponomariow napisał na swym blogu, że sprawa Razwozżajewa "przekracza granice pojmowania". Potępił "prawdziwy terror" wobec opozycjonistów.

Autor: //gak,mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: RIA Novosti Archive/Andrey Stenin/CC BY-SA 3.0