Zełenski odwołał jedenastu ambasadorów

TVN24


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w piątek 11 ambasadorów swojego kraju, w tym szefa placówki w Stanach Zjednoczonych Wałerija Czałego. Biuro szefa państwa jeszcze w ubiegłym tygodniu zapowiadało zmiany w korpusie dyplomatycznym.

Wśród jedenastu odwołanych przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ambasadorów znalazł się Wałerij Czały, który był ambasadorem w USA od 2015 roku. Przed wyjazdem do Waszyngtonu pełnił funkcję zastępcy szefa administracji poprzedniego prezydenta Petra Poroszenki.

Czały stracił stanowisko w czasie, gdy trwają przygotowania do wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Ukrainy ma się spotkać z prezydentem Donaldem Trumpem. Jej terminu jeszcze nie ustalono.

Administracja Zełenskiego nie poinformowała, kto będzie nowym ambasadorem Ukrainy w USA.

Pełnili misje dłużej niż "zwyczajowe pięć lat"

Przedstawiciel Zełenskiego ds. międzynarodowych Wadym Prystajko wyjaśniał przed kilkoma dniami, że wymiana ambasadorów spowodowana jest m.in. tym, iż wielu z nich pełni misję dłużej niż "zwyczajowe w ukraińskiej dyplomacji cztery czy pięć lat".

Wśród odwołanych jest ambasador Ukrainy w Watykanie Tetiana Iżewska, która pracuje tam od 2006 roku. Do kraju wrócą także m.in. ambasadorowie w Armenii, Turkmenistanie, Argentynie, Wietnamie i na Cyprze.

Przedterminowe wybory

W niedzielę na Ukrainie odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne.

Z sondaży wynika, że najwięcej mandatów zdobędzie w nich prezydencka partia Sługa Narodu. Zełenski rozwiązał Radę Najwyższą dzień po objęciu urzędu, 21 maja.

Autor: asty//plw / Źródło: PAP