TVN24 | Świat

Muzyk chce zakończyć 35-letnie rządy prezydenta. Po ostrzelaniu jego auta zawiesza kampanię

TVN24 | Świat

Autor:
mart,ft\mtom
Źródło:
Reuters

Ugandyjska gwiazda pop i kandydat na prezydenta Bobi Wine poinformował o zawieszeniu swojej kampanii po tym, jak w czasie starć między jego zwolennikami a siłami porządkowymi ranny został jego producent - podał portal Al-Dżaziry. Mężczyzna został postrzelony gumowym pociskiem w twarz. 

Przemoc w Ugandzie eskaluje od połowy listopada. Władze tego wschodnioafrykańskiego kraju chcą rozprawić się ze zwolennikami kandydata na prezydenta Bobiego Wine'a. Wine stara się zakończyć rządy 76-letniego prezydenta Yoweriego Museveniego w wyborach zaplanowanych na 14 stycznia. Obecny przywódca rządzi państwem od 1986 roku i jest obecnie trzecim najdłużej panującym liderem w Afryce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wine zgromadził wokół siebie rzeszę zwolenników wśród młodzieży, zwabionej odważną krytyką rządu w tekstach jego piosenek. Władze są bardzo zaskoczone rosnącym poparciem Wine'a – oceniła Agencja Reutera.  

"Stracił kilka zębów, jego usta są rozerwane"

Jak podał w środę portal Al-Dżaziry, w związku z eskalacją przemocy Wine podjął decyzję o zawieszeniu kampanii. - Z dniem dzisiejszym, aż do odwołania, zawieszam swoją kampanię. Wybieramy się do siedziby komisji wyborczej, by dowiedzieć się, czemu jesteśmy torturowani przez służby porządkowe. Nasza kampania pada ofiarą policyjnej brutalności – powiedział muzyk w czasie konferencji prasowej. 

Joel Senyonyi, rzecznik Partii Wine National Unity Platform (NUP) powiedział, że Daniel Oyerwot, producent Wine'a (który jest również muzykiem pop), został trafiony gumową kulą, gdy siedział z kandydatem w samochodzie, który był częścią konwoju. - Został postrzelony gumową kulą, stracił kilka zębów, a jego usta są rozerwane - powiedział Senyonyi.

Wine, którego prawdziwe nazwisko brzmi Robert Kyagulanyi, jak również jego zwolennicy zmierzali do dystryktu Kayunga na wydarzenie kampanijne, około 65 kilometrów na północ od stolicy Kampali.

Nagranie wyemitowane w Ghetto TV, nadawcy internetowym powiązanym z NUP, pokazało Wine'a w szpitalu trzymającego rękę Oyerwota, gdy ten leżał na łóżku, z zakrwawionym bandażem zakrywającym część ust.

Ostrzelany samochód Wine'a

Rzecznik policji Patrick Onyango przekazał w oświadczeniu, że zwolennicy NUP zaatakowali pracowników ochrony i zakłócili ruch uliczny, a trzy osoby, w tym Oyerwot, zostały ranne przez "fragmenty puszki z gazem łzawiącym", gdy policja i wojsko ich użyli.

Wine napisał na Twitterze, że kilku członków jego personelu zostało rannych, a niektórzy są w stanie krytycznym.

Piosenkarz poinformował również, że on i jego zwolennicy próbowali przenieść się do innego miejsca, zlokalizowanego w Jinja we wschodniej Ugandzie, ale personel ochrony zablokował ich, strzelał i przestrzelił opony jego samochodu. Kolejna kula rozbiła przednią szybę jego samochodu, wybijając w niej dziurę - napisał Wine.

W zeszłym miesiącu w sumie 54 osoby zostały zabite, gdy policja i wojsko walczyły o stłumienie zamieszek w wielu miastach, które wybuchły po aresztowaniu Wine'a za domniemane naruszenie zasad antykoronawirusowych - podał w niedzielę Museveni.

Autor:mart,ft\mtom

Źródło: Reuters