Świat

Uciec przed Trumpem. Ta wyspa "przyjmie wszystkich uchodźców"

Świat


Jak Donald Trump wygra, to ja się wyprowadzam - niedawno Amerykanie tak żartowali, ale po sukcesie republikanina w czasie Superwtorku już nie żartują, ale planują wyjazd. Dokąd? Pierwsze miejsce na liście zajmuje Kanada, a jedna z jej wysepek czeka na Amerykanów z otwartymi ramionami. Dodajmy, że czeka też z lekką trwogą, bo choć zapraszała do siebie sąsiadów z południa, to takiego zainteresowania się nie spodziewała. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Zaczęło się od żartu. Didżej lokalnego radia pewnego dnia założył stronę internetową, która miała odpowiedzieć Amerykanom na pytanie, co robić, jeśli wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump. Zarekomendował im przeprowadzkę na kanadyjską wyspę Cape Breton.

- Ludzie faktycznie chcą się tu przeprowadzić. Powiedzmy sobie szczerze: to nie Karaiby, mamy tutaj zimę - wyjaśnia.

"Przyjmiemy wszystkich uchodźców"

Cape Breton jest malownicza i urocza, ale kuleje gospodarczo, dlatego przydałby się jej zastrzyk młodej, amerykańskiej krwi. Mieszkańcy wyspy uważają, że żart radiowca był bardzo udany i są przyjaźnie nastawieni do ewentualnych sąsiadów. - Nie ma sprawy, przyjmiemy wszystkich uchodźców. Potrzebujemy ludzi - powiedział jeden z mieszkańców. - Im nas więcej, tym weselej.

Ręce pełne roboty mają agencje turystyczne. Szefowa biura podróży Marry Tiul mówi, że dotychczas w jej firmie przy telefonie pracowała jedna osoba, która odbierała po kilka połączeń dziennie. Ostatnio musiała zatrudnić cztery kolejne.

Coraz więcej telefonów odbierają także agenci nieruchomości.

Więcej materiałów "Faktów z zagranicy" na stronie internetowej programu.

Autor: pk//gak / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BIS

Raporty: