W rozporządzeniu wykonawczym wydanym w poniedziałek prezydent USA Donald Trump polecił wszystkim resortom i agencjom rządu federalnego dokonanie dokładnego przeglądu wykonywanych zadań, aby móc zredukować biurokrację i ustalić, "gdzie są marnowane pieniądze".
Rozporządzenie – jak zaznaczył prezydent Trump – "ma na celu poprawę efektywności działań rządu federalnego. Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy różne resorty powielają te same zadania, a także o rozwiązanie niepotrzebnych agencji, odejście od archaicznych metod zarządzania i likwidację przerostów kadrowych".
Marnotrawstwo "miliardów i miliardów dolarów"
- Rozpoczynamy spóźniony proces restrukturyzacji resortów i agencji – powiedział Trump po podpisaniu rozporządzania, które jest kolejnym krokiem mającym uczynić z administracji federalnej strukturę "skuteczną, oszczędną i odpowiedzialną wobec społeczeństwa".
Rozporządzenie przewiduje nie tylko radykalną redukcję etatów, ale również ograniczenie liczby regulacji określających ramy i zasady działalności rządu federalnego.
- Miliardy i miliardy dolarów są marnowane na poczynania nie przynoszące żadnych efektów – zaznaczył prezydent. Podczas kampanii wyborczej Donald Trump obiecał swoim zwolennikom "osuszenie (waszyngtońskiego) bagna". Podpisanie rozporządzenia o reorganizacji struktur władzy wykonawczej ma na celu wywiązanie się z tej obietnicy, ale wiąże się też z programem cięć budżetowych.
Trump zamierza zaprezentować w czwartek projekt budżetu rządu federalnego na kolejny rok. Rok budżetowy 2018 r. rozpocznie się w USA 1 października bieżącego roku. Pierwszy projekt budżetu przedstawiony przez nowego prezydenta przewiduje wydatki w roku budżetowym 2018 na poziomie ponad 4 bilionów dolarów. Budżet Trumpa - zdaniem ekspertów, którzy zapoznali się z końcowym projektem - przewiduje największą od zakończenia II wojny światowej redukcję federalnego aparatu urzędniczego. Oprócz zwiększenia nakładów na obronę o 54 miliardów, czyli prawie 10 procent, budżet zakłada drakońskie cięcia wydatków rządowych przeznaczonych na działalność innych resortów; m.in. o 37 procent ma być zmniejszony budżet Departamentu Stanu i Agencji Rozwoju Międzynarodowego USAID. Aby wejść w życie, planowany budżet rządu federalnego musi być zaakceptowany głosami przynajmniej 60 senatorów w 100 osobowym Senacie Stanów Zjednoczonych.
Autor: kg\mtom / Źródło: PAP