Trudne rozmowy w Moskwie? Łukaszenka z wizytą u Putina


Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Alaksandra Łukaszenki.

- Ustaliliśmy, że będzie kontynuowana praca nad stworzeniem wspólnej przestrzeni wizowej. Chodzi o przygotowanie porozumienia o wzajemnym uznaniu wiz wydanych obywatelom państw obcych – oświadczył Putin.

Rozwój wspólnego projektu

Rosja i Białoruś podpisały też we wtorek w Moskwie cztery porozumienia, w tym o wymianie informacji o obywatelach obu państw objętych zakazem wyjazdu oraz o wzajemnych uznaniu decyzji o odmowie wjazdu na teren Państwa Związkowego.

Łukaszenka, otwierając posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej, podkreślił, że już drugi rok z rzędu spada wymiana handlowa między Rosja i Białorusią, co wynika według niego z niesprzyjającej koniunktury zewnętrznej. - Ale niekiedy i my sami się nie staramy i tworzymy napięcie w stosunkach handlowych. Wszystkie te bariery należy usuwać i zrobimy to – zapewnił. Od października 2014 r. Rosja wprowadziła np. zakaz importu wyrobów ponad 20 białoruskich przetwórni mięsnych z powodu - jak twierdziła strona rosyjska - znalezienia w nich wirusa afrykańskiego pomoru świń lub szkodliwych substancji. Potem zakazy te stopniowo znoszono. Łukaszenka zaznaczył również, że należy wypracować wspólną politykę przemysłową oraz tworzyć wspólne rynki. W trakcie posiedzenia Putin zapewnił, że Rosja i Białoruś uproszczą wzajemny dostęp do rynku towarów i usług. - Szefowie rządów zatwierdzili kompleksowy plan posunięć na rzecz stworzenia lepszych warunków dla rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej. Przygotowano plan wspólnych działań na rzecz uproszczenia wzajemnego dostępu na rynki towarów i usług – oznajmił prezydent Rosji.

Odznaczenie dla białoruskiego prezydenta

Łukaszenka nie wykluczył, że funkcje i kompetencje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, do której oprócz Rosji i Białorusi należą także Kazachstan, Armenia i Kirgistan, mogłyby zostać rozszerzone. - Jestem przekonany, że nasze kraje bezwarunkowo rozumieją konieczność dalszego rozwoju naszego projektu – oznajmił.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Łukaszenka został odznaczony rosyjskim Orderem Aleksandra Newskiego „za ogromny wkład osobisty w rozwój tradycyjnie przyjaznych więzi między Rosją i Białorusią, a także pogłębienie dwustronnej współpracy w sferze polityki, obronności, gospodarki i spraw społecznych".

Autor: kg\mtom\kwoj / Źródło: PAP