Do Czarnobyla przez wirtualne drzwi. To dzieło polskich grafików

Wirtualny spacer po elektrowni w Czarnobylu
Wirtualny spacer po elektrowni w Czarnobylu
tvn24
Projekt powstał w firmie The Farm 51tvn24

Mija trzydzieści lat od największej w historii katastrofy w elektrowni atomowej. Okolice Czarnobyla to wciąż strefa zamknięta, która dostępna była do tej pory tylko dla nielicznych. Teraz te miejsca będzie mógł zwiedzić każdy. Wszystko za sprawą technologii oraz pomysłowości polskich grafików i informatyków. ("Polska i świat")

Tuż po katastrofie elektrowni jądrowej z okolic Czarnobyla ewakuowano 350 tys. osób. Każdy, kto odwiedził te miejsca, opisuje przerażające obrazy miast i wsi widmo.

- Wchodzi się np. do szkoły, gdzie stoją jeszcze ławki, krzesła. Na ławkach położone są zeszyty i książki. Wszystko wygląda tak, jakby ludzie niedawno stamtąd wyszli i zaraz mieli wrócić - relacjonuje Grzegorz Tkaczyk ("Fakty" TVN), autor reportażu o Czarnobylu.

- Widzi się budynki opuszczone w pośpiechu, mieszkania i domy, z których ludzie wyparowali w ciągu kilku godzin. To jest nie do opisania - mówi Michał Grzesiczek, menadżer "Chernobyl VR Project".

Do tej pory tylko nieliczni mieli okazję zobaczyć te miejsca na własne oczy. Wejść udało się tam ekipie The Farm 51 z Gliwic.

- Udało nam się zakwalifikować nasz wyjazd jako wyjazd grupy badawczej. Dzięki temu dostaliśmy się do reaktora, byliśmy naprawdę blisko tych miejsc naprawdę niebezpiecznych - wyjaśnia Michał Grzesiczek.

Bliżej się nie da

Tak powstał "Chernobyl VR Project", czyli aplikacja, która działa jak gra komputerowa. Jej realistyczna, trójwymiarowa scenografia powstała na podstawie tysięcy zdjęć i filmów, które na miejscu tworzyli Polacy.

- Chcieliśmy stworzyć film dokumentalny, który pozwoli na interakcję widza z tym, co widzi i jednocześnie będzie pokazany w bardzo atrakcyjnej formie - tłumaczy Wojciech Pazdur, szef produkcji w The Farm 51.

Aby poczuć się jeszcze bliżej niedostępnych miejsc, wystarczy użyć wirtualnych gogli.

- W interaktywnych miejscach można się bardzo wielu rzeczy dowiedzieć i obejrzeć je na własne oczy - podkreśla Pazdur.

Projekt Polaków jest przełomowy. Pokazuje, jak dużą wartość edukacyjną może mieć wykorzystanie najnowszego sprzętu i technologii.

Ma być gotowy wiosną, na 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu.

Autor: kg/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Chernobyl VR Project

Raporty: