30. rocznica katastrofy w Czarnobylu

23 kwietnia 2016
30. rocznica katastrofy w Czarnobylu
chnpp.gov.uamagazyn-czarnobyl-z-gory.jpg

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla do dziś obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

Sowiecki człowiek szedł tam, gdzie psuły się niemieckie roboty. Potem był niepotrzebny

Nurkowali w śmiertelnie napromieniowanej wodzie, szuflami, a czasem rękoma przerzucali silnie radioaktywne szczątki reaktora, gasili płomienie wywołane przez rozgrzane do czerwoności fragmenty rdzenia. Często nie rozumieli, co im grozi. Na ruinach reaktora w Czarnobylu tysiące likwidatorów zdrowiem i życiem płaciło za radziecki bałagan oraz ignorowanie reguł i zdrowego rozsądku.

Maciek Kucharczyk

Czarnobyl 30 lat później. "To pomnik ludzkiego bólu"

30 lat po największej katastrofie elektrowni atomowej w historii świata Witalij Tatarczuk, ewakuowany mieszkaniec Prypeci, położonej 4 km od reaktora w Czarnobylu, wraca do swojego miasta i mieszkania. – Pamiętam to miasto czyste, piękne, zadbane. Kwitnące o każdej porze roku – wspomina. Zobaczcie niesamowite zdjęcia i posłuchajcie przejmujących wspomnień człowieka, który z dnia na dzień musiał opuścić swój rodziny dom. Reporter Faktów Online odwiedził z kamerą także miejscowości położone w strefie zamkniętej, gdzie część ewakuowanych osób – mimo zakazu władz i ryzyka napromieniowania – zdecydowała się powrócić do swych domów.

Grzegorz Tkaczyk

Był jednym z pierwszych w elektrowni. "Poczułem uniesienie, niedorzeczną uroczystość. To była euforia radiacyjna"

Ołeksij Breus, inżynier konstruktor urządzeń jądrowych i operator czwartego bloku elektrowni w Czarnobylu był jednym z tych, którzy 26 kwietnia 1986 r. z narażeniem życia robili wszystko, co mogli, by ratować sytuację. Później, na żądanie radzieckiego KGB, on i jemu podobni nie mogli opowiadać o tym, co się stało.

Tatiana Serwetnyk

"Co drugi dzień kogoś chowamy". Władza pokazuje środkowy palec ofiarom

30. rocznica katastrofy w Czarnobylu ma "honorować jej likwidatorów i pamięć jej ofiar". Dekret w tej sprawie podpisał w grudniu ubiegłego roku prezydent Petro Poroszenko. W budżecie państwa brakuje jednak pieniędzy na realną pomoc.

Tatiana Serwetnyk

Spadło spożycie sałaty, uczniowie nie piją mleka. Raporty Stasi po Czarnobylu

Katastrofa w Czarnobylu wstrząsnęła nie tylko Związkiem Radzieckim, ale także państwami bloku wschodniego uzależnionymi od Moskwy. W PRL, NRD czy Czechosłowacji władze musiały zmierzyć się z co najmniej kilkoma wyzwaniami.

Jacek Stawiski

Maciej Kucharczyk: To jest przyszłość Czarnobyla
Maciej Kucharczyk: To jest przyszłość CzarnobylaTVN24 BiS
wideo 2/5

Poziom promieniowania w strefie elektrowni atomowej w Czarnobylu spadł o połowę po nasunięciu nowej osłony na zniszczony reaktor – poinformowała służba prasowa CzAES. Metalowa konstrukcja - zwana arką - została zainstalowana pod koniec listopada zeszłego roku. Nowe zabezpieczenie ma być eksploatowane przez następnych sto lat.

Bezpieczeństwo nuklearne nie jest rzeczą oczywistą - przypomniał we wtorek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano z okazji 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu. Przypomniał, że w obiektach nuklearnych niefrasobliwość jest niedopuszczalna. I podkreślił, że nawet w państwach zaawansowanych technologicznie, może dojść do katastrofy.

- Intensywne walki toczyły się w odległości kilkaset kilometrów od Zaporoża, gdzie znajduje się elektrownia atomowa. Rosja szykowała się do wojny przeciwko Ukrainie na pełną skalę – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w przemówieniu z okazji 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu.

Państwa G7 i EBOR zobowiązały się przekazać dodatkowo 87,5 mln euro na sfinansowanie budowy nowego składu na zużyte paliwo jądrowe z elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowano w poniedziałek na konferencji donatorów w Kijowie. We wtorek przypada 30. rocznica czarnobylskiej katastrofy.

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek nawiązał do 30. rocznicy katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu i dziękował za inicjatywy mające na celu ulżenie w cierpieniach. Apelował też o udział w zbiórce pieniędzy na rzecz ludności Ukrainy.

Mija trzydzieści lat od największej w historii katastrofy w elektrowni atomowej. Okolice Czarnobyla to wciąż strefa zamknięta, która dostępna była do tej pory tylko dla nielicznych. Teraz te miejsca będzie mógł zwiedzić każdy. Wszystko za sprawą technologii oraz pomysłowości polskich grafików i informatyków. ("Polska i świat")