30. rocznica katastrofy w Czarnobylu

23 kwietnia 2016
30. rocznica katastrofy w Czarnobylu
30. rocznica katastrofy w Czarnobylu
chnpp.gov.ua
magazyn-czarnobyl-z-gory.jpgchnpp.gov.ua

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla do dziś obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

Sowiecki człowiek szedł tam, gdzie psuły się niemieckie roboty. Potem był niepotrzebny

Nurkowali w śmiertelnie napromieniowanej wodzie, szuflami, a czasem rękoma przerzucali silnie radioaktywne szczątki reaktora, gasili płomienie wywołane przez rozgrzane do czerwoności fragmenty rdzenia. Często nie rozumieli, co im grozi. Na ruinach reaktora w Czarnobylu tysiące likwidatorów zdrowiem i życiem płaciło za radziecki bałagan oraz ignorowanie reguł i zdrowego rozsądku.

Nowa arka lepiej chroni przed Czarnobylem. Ma wytrzymać kolejne sto lat

Poziom promieniowania w strefie elektrowni atomowej w Czarnobylu spadł o połowę po nasunięciu nowej osłony na zniszczony reaktor – poinformowała służba prasowa CzAES. Metalowa konstrukcja - zwana arką - została zainstalowana pod koniec listopada zeszłego roku. Nowe zabezpieczenie ma być eksploatowane przez następnych sto lat.

Szef agencji atomowej ostrzega. Nie ma gwarancji bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo nuklearne nie jest rzeczą oczywistą - przypomniał we wtorek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano z okazji 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu. Przypomniał, że w obiektach nuklearnych niefrasobliwość jest niedopuszczalna. I podkreślił, że nawet w państwach zaawansowanych technologicznie, może dojść do katastrofy.

"Rosyjska agresja grozi powtórką katastrofy w Czarnobylu"

- Intensywne walki toczyły się w odległości kilkaset kilometrów od Zaporoża, gdzie znajduje się elektrownia atomowa. Rosja szykowała się do wojny przeciwko Ukrainie na pełną skalę – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w przemówieniu z okazji 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu.

Zrzutka na Czarnobyl nie ustaje. Miliony od najbogatszych

Państwa G7 i EBOR zobowiązały się przekazać dodatkowo 87,5 mln euro na sfinansowanie budowy nowego składu na zużyte paliwo jądrowe z elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowano w poniedziałek na konferencji donatorów w Kijowie. We wtorek przypada 30. rocznica czarnobylskiej katastrofy.