Świat

Teść nie żyje, teściowa "nic nie pamięta". Ale pogrążają prezydenta

Świat

premier.gov.ruOlafur Ragnar Grimsson w opałach

Rodzina prezydenta Islandii Olafura Ragnara Grimssona pojawia się w aferze Panama Papers. Grimsson mówi, że o niczym nie wiedział i wbrew wcześniejszym deklaracjom chce się ubiegać o kolejną kadencję - informuje we wtorek agencja dpa, powołując się na niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i islandzki tabloid "The Reykjavik Grapevine".

Gdy wybuchła afera Panama Papers, prezydent zapewniał, że ani on, ani jego żona nigdy nie posiadali żadnej firmy offshore. Obecnie media ujawniły jednak, że teściowie prezydenta posiadali sklep jubilerski w Wielkiej Brytanii, a za jego pośrednictwem - udziały w fasadowej firmie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, które są jednym z tzw. rajów podatkowych.

Firmę tę zakładała panamska kancelaria prawna Mossack Fonseca, z której wyciekły informacje o udziałowcach fasadowych firm offshore. Jakodnotowuje "Sueddeutsche Zeitung", Grimsson zapewnia, że ani on, ani żona nie wiedzieli o tej firmie. Jego teść już nie żyje, a teściowa twierdzi, że nic nie pamięta. Kilka dni temu Grimsson oświadczył, że zmienił zdanie i wystartuje w czerwcowych wyborach prezydenckich, ubiegając się o szóstą kadencję. Uzasadnił to sytuacją polityczną w kraju. Premier Islandii Sigmundur David Gunnlaugsson musiał podać się do dymisji w związku z aferą Panama Papers; jesienią odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne.

Panama znalazła się w centrum uwagi po wycieku dokumentów jednej z kancelariiGoogle Earth
wideo 2/3

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: premier.gov.ru

Tagi:
Raporty: