Wizyta grupy polskich parlamentarzystów na Tajwanie. W planie bankiet, zwiedzanie i odznaczenie

Autor:
js
/ prpb
Źródło:
PAP
Tajpej, stolica Tajwanu. Wideo archiwalne
Tajpej, stolica Tajwanu. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveTajpej, stolica Tajwanu. Wideo archiwalne

Delegacja polskich parlamentarzystów przybyła w poniedziałek na Tajwan – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Tajpej. Podczas wizyty, która potrwa do piątku, przedstawiciele polskiego parlamentu spotkają się z przedstawicielami tajwańskiego rządu.

Na Tajwan przyleciało siedmioro parlamentarzystów: przewodniczący Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego Waldemar Andzel, Violetta Porowska, Jerzy Polaczek, Cezary Grabarczyk, Jarosław Krajewski, Dobromir Sośnierz i Agnieszka Soin.

Według informacji podanych przez tajwańskie ministerstwo spraw zagranicznych członkowie delegacji wezmą udział w bankiecie zorganizowanym przez ministra spraw zagranicznych Josepha Wu oraz spotkają się z parlamentarzystami z tajwańskiego Yuanu Legislacyjnego, przedstawicielami MSZ, Krajowej Rady Rozwoju oraz Rady do Spraw Kontynentalnych Tajwanu, a także odwiedzą kluczowe obiekty technologiczne, kulturowe, gospodarcze i polityczne, w tym Park Nauki Hsinchu, Tajwański Instytut Badań nad Półprzewodnikami i Muzeum Pałacowe.

Delegacja polskich parlamentarzystów na Tajwaniemofa.gov.tw

Jak przekazało tajwańskie MSZ, "delegacja ma na celu głębszy wgląd w rozwój Tajwanu w różnych dziedzinach oraz dalsze promowanie wymiany parlamentarnej i współpracy dwustronnej między Tajwanem a Polską". Podkreślono ponadto, że w tym roku przypada 30. rocznica podpisania dwustronnej umowy o utworzeniu biur przedstawicielskich w Tajpej i Warszawie, co dodatkowo podnosi rangę wizyty.

Jak dodał tajwański resort dyplomacji, "pan Andzel przez lata niestrudzenie pracował nad rozwojem stosunków między Tajwanem a Polską". "Za swój niezwykły wkład w umacnianie dwustronnych więzi pan poseł otrzyma Medal Dyplomatycznej Przyjaźni z rąk ministra Wu" - poinformowano.

Relacje polsko-tajwańskie

W lipcu przewodniczący Yuanu Legislacyjnego You Si-kun zatrzymał się w Polsce, gdzie spotkał się z Waldemarem Andzelem i zaprosił go na Tajwan. Deputowana Lin Ching-yi, przewodnicząca Tajwańsko-Polskiego Międzyparlamentarnego Stowarzyszenia Przyjaźni, przewodziła delegacji podczas czerwcowej wizyty w Polsce. Według MSZ delegacja uczestniczyła w spotkaniach z członkami Sejmu i Senatu, a także w wymianie doświadczeń dotyczących pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

W ubiegłych miesiącach Tajwan zdecydował się na przekazanie prawie 10 milionów dolarów (około 45 milionów złotych) na pomoc humanitarną dla Ukraińców w Polsce oraz otworzył specjalne konto, na które tajwańscy obywatele wpłacili dla Ukrainy prawie 33 miliony dolarów (około 148 milionów złotych). Polska natomiast podarowała Tajwanowi w ubiegłym roku ponad 400 tysięcy dawek szczepionek przeciw COVID-19.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mofa.gov.tw

Pozostałe wiadomości