"Ta ziemia należy do nas. Cała ta ziemia"

TVN24

LikudCipi Hotoweli to prawa ręka Benjamina Netanjahu w Likudzie

Nowa izraelska wiceminister spraw zagranicznych Cipi Hotoweli z konserwatywnej partii Likud zdystansowała się od rozwiązania konfliktu bliskowschodniego zgodnie z zasadą dwóch państw - żydowskiego i palestyńskiego.

Jak poinformował w czwartek portal ynet, Hotoweli oświadczyła, że trzeba "powrócić do podstawowej prawdy o naszym prawie do tej ziemi". - Ta ziemia należy do nas. Cała ta ziemia - mówiła, dodając, że Izrael nie musi za to przepraszać.

Dzień wcześniej zapewniała o potrzebie pokoju

Izrael od dziesięcioleci buduje osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu, co skutecznie krzyżuje palestyńskie plany dotyczące własnego państwa.

Agencja dpa odnotowuje, że w środę, na spotkaniu z szefową dyplomacji UE Federicą Mogherini, Hotoweli zapewniała, iż Izrael pragnie nowych negocjacji pokojowych. Jednocześnie izraelska wiceminister spraw zagranicznych opowiada się jednak za aneksją Zachodniego Brzegu i uważa, że mieszkający tam Palestyńczycy powinni stać się Izraelczykami.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewniał w środę Mogherini, że pragnie pokoju z Palestyńczykami i opowiada się za dwupaństwowym rozwiązaniem. Nie zawsze reprezentował jednak takie stanowisko, a polityka zasiedlania Zachodniego Brzegu prowadzona jest od dawna.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP