Kryzys na Ukrainie dał do myślenia Szwedom, którzy tradycyjnie za największe zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa uznają Rosję. Pojawiły się głosy, że może czas wejść do NATO. Ambasador Szwecji w Polsce stwierdził jednak, że to "nie wchodzi teraz w rachubę".
Staffan Herrstrom wypowiedział się na temat potencjalnej akcesji do NATO na Twitterze na zapytanie TVN24 BiŚ. - Jesteśmy zaniepokojeni agresją Rosji na Ukrainie. Trwa dyskusja o bezpieczeństwie, ale członkostwo w NATO nie wchodzi teraz w rachubę - stwierdził.
@tvn24bis Jesteśmy zaniepokojeni agresją Rosji na Ukrainie.Trwa dyskusja o bezpieczeństwie, ale członk. w NATO nie wchodzi teraz w rachubę.
— Staffan Herrström (@StaffHerrst) kwiecień 30, 2014
Dyplomatyczne manewry
Oficjalnie władze w Sztokholmie nie są zainteresowane przystąpieniem do Sojuszu i zadowalają się partnerstwem. Deklarują przy tym przywiązanie do polityki neutralności, zapoczątkowanej w XIX wieku po kosztownych dla Szwecji wojnach napoleońskich. Agresywna polityka zagraniczna Rosji spowodowała jednak pewne zaniepokojenie na północy. W szwedzkich mediach regularnie pojawiają się alarmistyczne doniesienia o ćwiczeniach rosyjskiego lotnictwa czy floty, w tym takich, które mają być symulacją ataku jądrowego. Byli wojskowi piszą natomiast o "katastrofalnych" skutkach drastycznego zmniejszenia sił zbrojnych po zimnej wojnie i apelują o zwiększenie wydatków na obronność. Szwedzki rząd pod koniec kwietnia przyznał, że "obawy" związane z zagrożeniem ze strony Rosji "sprawdzają się". Zapowiedziano zwiększenia nakładów na wojsko. Temat członkostwa w NATO jest jednak oficjalnie nie poruszany. Jak w weekend doniosła gazeta "Svenska Dagbladet", ambasador USA w Sztokholmie zgotował jednak lokalnym politykom "zimny prysznic". Amerykanin bez ogródek stwierdził, że Szwecja nie ma co liczyć na pomoc NATO czy USA w wypadku rosyjskiej agresji. Dotychczas szwedzcy politycy mieli być przekonani, że w myśl nieoficjalnych porozumień z zimnej wojny, taka pomoc by nadeszła.
Wojska NATO i Szwecji często przeprowadzają wspólne ćwiczenia i mogą współdziałać
Autor: mk//gak / Źródło: tvn24.pl, TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: facebook | Försvarsmakten