Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.
- Potrzebujemy trwałego pokoju dla Ukrainy i Europy. Potrzebujemy wspierać Ukrainę w drodze do Unii Europejskiej - powiedział szef Rady Europejskiej kilka dni przed nieformalnym szczytem, który ma wyznaczyć kierunek dla wzmocnienia europejskiego przemysłu zbrojnego.
W rozmowie z Beatą Płomecką z Polskiego Radia i Maciejem Sokołowskim z TVN24 Antonio Costa przypomniał, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat poszczególne państwa członkowskie znacznie zwiększyły inwestycje w obronę. - Musimy zrobić więcej. Działać lepiej i szybciej - dodaje.
Costa o Polsce i Polakach
Costa podkreślał, że wspólnie możemy zrobić więcej, niż osobno. - Kiedy Polacy inwestują w ochronę swojej granicy, nie chodzi tylko o ich granicę. To jest nasza wspólna granica - przypomniał.
Szef Rady Europejskiej zauważa, że Polska podejmuje ogromny wysiłek, inwestując 4,7 procent PKB kraju na obronę. - Nie służy to tylko obronie Polski, ale także obronie nas wszystkich. Zasadne jest postawienie pytania, czy ciężar pewnych inwestycji powinien być rozłożony na 27 państw członkowskich? - powiedział Costa.
Współpraca UE z NATO
Costa dodał, że na najbliższym szczycie NATO omówiony zostanie nowy cel wydatkowania na obronność, który będzie wynosił powyżej obecnych dwóch procent.
- Najważniejszy nie jest cel, ale definicja zdolności, które musimy traktować priorytetowo. Obrona powietrzna i obrona przeciwpancerna to zdecydowanie wspólny priorytet. Walka w cyberprzestrzeni to również priorytet, ale są jeszcze inne. Musimy ustalić definitywnie nasze priorytety w Unii Europejskiej i w NATO w sposób spójny, unikając dublowania pewnych niewidocznych obszarów. Musimy wybrać sposób finansowania, ponieważ jest to ogromny wysiłek dla wszystkich państw członkowskich i całej Unii Europejskiej - zaznaczył szef Rady Europejskiej.
O USA i wojnie na Ukrainie
Costa odniósł się również do współpracy Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Jak ją widzi po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa?
- Rozumiem, że prezydent Stanów Zjednoczonych musi chronić interesy amerykańskiej gospodarki, ale z pewnością on też rozumie, że my musimy chronić interesy naszej gospodarki. Jesteśmy przyjaciółmi, sojusznikami, partnerami i musimy, uwzględniając wzajemne interesy znaleźć rozwiązanie problemów, jeśli się pojawią - podkreślił Antonio Costa.
Zapytany o wojnę na Ukrainie, mówił, że jego marzeniem, tak jak wielu innych osób, jest to, by zakończyła się możliwie szybko. - Potrzebujemy prawdziwego i trwałego pokoju, zarówno dla Ukrainy, jak i wszystkich europejskich państw. Nie będzie to krótkie zawieszenie broni, które umożliwi wzmocnienie Rosji przeciwko Ukrainie i reszcie Europy. Jeśli wojna będzie trwać, to musimy wspierać Ukrainę tak długo jak to możliwe. Ukraina musi zostać wzmocniona przed rozmowami pokojowymi. Musimy wspierać odbudowę Ukrainy i jej przystąpienie do Unii Europejskiej - powiedział Costa.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24