Podejrzane oferty dla unijnych rządów. "Rzekomi pośrednicy" proponowali setki milionów szczepionek

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Kilka krajów Unii Europejskiej zgłosiło do unijnego biura antykorupcyjnego informację o otrzymaniu podejrzanych ofert zakupu szczepionek przeciwko COVID-19. - Oferty te mają wiele form – powiedział szef walczącej z nadużyciami unijnej agencji OLAF, fiński polityk i prawnik Ville Itala. 

Agencja Reutera poinformowała, że kilka krajów Unii Europejskiej zgłosiło Europejskiemu Urzędowi do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oferty od "rzekomych pośredników" na dostawy 900 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 za łączną cenę 12,7 miliarda euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

OLAF już wcześniej ostrzegał, że rozpoczęcie procesu szczepień przeciwko COVID-19 stwarza zagrożenie, iż grupy przestępcze mogą oferować podrabiane szczepionki. Na początku lutego wszczął dochodzenie w sprawie fałszywych preparatów.

"Oferty te mają wiele różnych form"

Ville Itala, dyrektor generalny OLAF, potwierdzał już wtedy, że do agencji docierają doniesienia o oszustach, oferujących sprzedaż szczepionek rządom w całej UE.

- Oferty te mają wiele różnych form. Na przykład oszuści mogą zaoferować sprzedaż dużych ilości szczepionek, dostarczyć próbkę w celu zgarnięcia pierwszej zaliczki, a następnie zniknąć z pieniędzmi. Mogą dostarczać partie fałszywych szczepionek lub mogą fałszywie twierdzić, że reprezentują legalny biznes i utrzymywać, że posiadają lub mają dostęp do szczepionek – wyjaśnił.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Agencja monitoruje nadużycia finansowe

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) jest jedynym organem UE uprawnionym do tropienia nadużyć związanych z wykorzystaniem funduszy unijnych, prowadzenia dochodzeń w tej sprawie i eliminowania tych nadużyć.

OLAF może prowadzić dochodzenia w sprawach dotyczących nadużyć finansowych, korupcji i innych przestępstw godzących w interesy finansowe UE.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: