Szczepienia przeciw COVID-19. EMA i ECDC: pełne zaszczepienie jest kluczem

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sprawie szczepień przeciwko COVID-19 wspólne oświadczenie wydały Europejska Agencja Leków (EMA) oraz Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). "Pełne zaszczepienie dowolnym preparatem zatwierdzonym przez UE/EOG zapewnia wysoki poziom ochrony przed poważną chorobą i śmiercią wywołaną przez SARS-CoV-2, w tym wariantami takimi jak Delta" - napisały.

Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały w środę wspólne oświadczenie w sprawie szczepień przeciwko COVID-19. Oceniły, że "pełne szczepienie jest kluczem do ochrony" przed poważnym przebiegiem COVID-19. Zachęcają też osoby kwalifikujące się do szczepienia przeciw koronawirusowi - a które jeszcze nie przyjęły preparatu - by zaszczepiły się w zalecanym harmonogramie.

"Pełne zaszczepienie dowolnym preparatem zatwierdzonym przez UE/EOG (Europejski Obszar Gospodarczy - przyp. red.) zapewnia wysoki poziom ochrony przed poważną chorobą i śmiercią wywołaną przez SARS-CoV-2, w tym wariantami takimi jak Delta. Najwyższy poziom ochrony uzyskuje się po upływie wystarczającego czasu (od siedmiu do czternastu dni) od dnia podania ostatniej dawki szczepionki" - wyjaśniono w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szczepienia przeciw COVID-19. Zalecenie EMA i ECDC

Napisano też, że "szczepienia są również ważne dla ochrony osób najbardziej zagrożonych ciężkimi chorobami i hospitalizacją, ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa i zapobiegania pojawianiu się nowych wariantów budzących obawy".

Jednocześnie EMA i ECDC zastrzegają, że chociaż skuteczność szczepionek jest bardzo wysoka, to żadna nie jest w stu procentach skuteczna. "Oznacza to, że można spodziewać się ograniczonej liczby zakażeń SARS-CoV-2 wśród osób, które ukończyły zalecany harmonogram szczepień (...). Jednak w przypadku wystąpienia infekcji, szczepionki mogą w dużym stopniu zapobiegać poważnemu przebiegowi choroby i znacznie zmniejszyć liczbę osób, które trafiają do szpitala z powodu COVID-19" - napisano.

"EMA i ECDC zalecają pełne szczepienie przeciwko COVID-19 wszystkim kwalifikującym się obywatelom" - czytamy dalej. W komunikacie oceniono też, że "dopóki więcej osób nie zostanie w pełni zaszczepionych, a SARS-CoV-2 nadal się rozprzestrzenia, wszyscy powinni przestrzegać przepisów krajowych i nadal podejmować środki, takie jak noszenie masek i przestrzeganie dystansu społecznego". Zaznaczono, że dotyczy to także osób w pełni zaszczepionych.

Autor:akr/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości