Noblistka laureatką Nagrody Politkowskiej


Białoruska pisarka i laureatka literackiego Nobla z 2015 roku Swiatłana Aleksijewicz została uhonorowana Nagrodą im. Anny Politkowskiej, zamordowanej w 2006 roku rosyjskiej, niezależnej dziennikarki. Nagrodę przyznaje międzynarodowa organizacja Reach All Women in WAR.

Nagrodę przyznano Aleksijewicz za "odważne wystąpienia dotyczące niesprawiedliwości na przestrzeni poradzieckiej i udzielanie głosu tym, którzy trafili w pułapkę konfliktu w przeszłości lub teraźniejszości".

Członkini komitetu ds. nominacji do nagrody RAW in WAR 2018 Ełła Polakowa nazwała Aleksijewicz "głosem na rzecz moralności, pokoju i miłości".

Jak pisze na swoim portalu rosyjska redakcja Radia Swoboda, organizatorzy podkreślili, że krytyka aneksji Krymu, łamania praw człowieka w konflikcie w Donbasie i narastającego nacjonalizmu na Ukrainie przysporzyła jej wrogów wśród nacjonalistów w Rosji i na Ukrainie.

Drugą tegoroczną laureatką nagrody została Binalakshmi Nepram - indyjska aktywistka działająca od lat m.in. na rzecz kobiet, które ucierpiały w konflikcie zbrojnym w stanie Manipur.

Nagroda im. Anny Politkowskiej po raz pierwszy została przyznana w 2007 r., rok po zamordowaniu w Moskwie tej dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety". Pierwszą laureatką została Natalja Estemirowa, która podobnie jak Politkowska zajmowała się sytuacją w Czeczenii. Dwa lata później ona również została zamordowana.

Autor: ft/adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości